شرکت آبان پارت
2000 240 0933

تعمیر برج خنک کننده

تعمیر برج خنک کننده و تعویض قطعات مهمترین کاری است که پس از یک دوره کاری کولینگ تاور باید انجام شود. تعویض پکینگ و قطره گیر، تعمیر و بالانس فن، سرویس کاهش دور و تعویض اب پخش کن جزو همین دسته به شمار می آید.

در صفحه قطعات برج خنک کننده شما می توانید کلیه قطعات کولینگ تاور را یافته و مشخصات فنی آن را بررسی نمایید و در صورت نیاز به مشاوره فنی با ما تماس بگیرید.

قیمت پکینگ گرید اسپلش-تعمیر برج خنک کننده

تعمیر برج خنک کننده چیست؟

تعمیر برج خنک کننده (cooling tower maintenance) به مجموعه خدمات تعمیر قطعات یا تعویض لوازم برج خنک کننده از نظر بدنه گفته می شود و معمولا شامل تعویض پکینگ و قطره گیر، تعمیرات کاهش دور و آب پخش کن کولینگ تاور و تعمیر فن برج خنک کننده و بالانس آن می شود. نکته مهم در هنگام تعمیر برج خنک کننده استفاده از قطعات با کیفیت و دقت در هنگام نصب آنها است.

راهنمای تعمیر برج خنک کننده

خدمات تعمیر برج خنک کننده

خدمات تعمیر برج خنک کننده شامل موارد زیر است:

لازم به ذکر است که کلیه خدمات تعمیر برج خنک کننده فوق توسط متخصصان مجرب شرکت آبان پارت قابل انجام بوده و قطعات برج خنک کننده تامین شده نیز دارای بالاترین کیفیت و همراه با گارانتی یکساله می باشند.

تعویض پکینگ برج خنک کننده

تعویض پکینگ برج خنک کننده مهم ترین کار در تعمیر برج خنک کننده می باشد که باعث افزایش راندمان و عملکرد دمایی کولینگ تاور میگردد. پکینگ ها پس از مدتی به دلیل افزایش رسوبات ناشی از آلودگی هوای محیط یا آلودگی آب در گردش دچار گرفتگی شده و مانع از عبور جریان هوا از داخل برج خنک کننده می شوند. افت فشار ناشی از این گرفتگی باعث صدمه زدن به فن نیز میگردد.

در بعضی موارد به وسیله شستشو با اسید در هنگام تعمیر برج خنک کننده می توان پکینگ ها را تمیز کرد. اما با گذشت یک دوره زمانی معین باید آنها را تعویض کرد. تعویض پکینگ در ابتدا مستلزم انتخاب پکینگ مناسب برای شرایط دمایی و میزان آلودگی اب در گردش است. انتخاب نادرست نوع پکینگ در فصل تعمیر کولینگ تاور می تواند باعث گرفتگی بیشتر و کاهش راندمان کولینگ تاور گردد.

تعمیر کولینگ تاور

نکته بعدی تعیین میزان پکینگ مورد نیاز برای یک برج خنک کننده خاص می باشد. در بعضی موارد کارفرما تصمیم میگیرد به هنگام تعمیر برج خنک کننده با افزایش ارتفاع پکینگ بازدهی دستگاه را بالاتر برده و به دمای مطلوب خود برسد اما این کار ممکن است به خفگی برج و کاهش راندمان منجر شود. زیرا گام پایین پکینگ مانع از عبور جریان هوا از داخل آن میگردد. در این موارد بهترین گزینه پکینگ های اسپلش هستند. 

در صفحه پکینگ برج خنک کننده لیست کلیه پکینگ های موجود به همراه مشخصات فنی آن آمده است. شما می توانید با مقایسه آنها به گزینه مطلوب خود برسید. پیشنهاد ما این است که کار تعمیر برج خنک کننده خود را به متخصصان ما بسپارید تا هم در آینده در کارکرد کولینگ تاور به مشکل نخورده و هم بتوانید از گارانتی عملکرد دمایی که از سوی شرکت آبان پارت ارایه میگردد استفاده نمایید.

تعویض قطره گیر برج خنک کننده

تعویض قطره گیر در فصل تعمیر برج خنک کننده برای کاهش اتلاف آب و جلوگیری از پرتاب قطرات به بیرون صورت میگیرد. انتخاب نوع قطره گیر باید متناسب با سایز و نوع عملکرد کولینگ تاور صورت گیرد. قطره گیر لانه زنبوری بیشتر برای استفاده در برجهای خنک کننده سایز کوچکتر مناسب است. زیرا هم راندمان بالاتری داشته و هم می توان بلوک هایی با عرض بیشتر تولید کرد.

به علت محدودیت در طول بلوک برای تعمیر برج خنک کننده با سایز بزرگ مانند کولینگ تاور بتنی باید از قطره گیر تیغه ای استفاده کرد. این مدل قطره گیر علاوه بر طول مناسب بلوک دارای استحکام کافی بوده که با توجه به فاصله زیاد ساپورت ها از هم گزینه خوبی برای کولینگ تاور های پتروشیمی و فولاد محسوب میگردد.

سرویس برج خنک کننده

در صفحه قطره گیر برج خنک کننده میتوان مشخصات فنی این دو مدل قطره گیر را مشاهده کرده و با هم مقایسه نمود. شرکت آبان پارت توانایی تامین هر دو مدل قطره گیر ذکر شده را در دو جنس PP و PVC دارد. انتخاب نوع جنس بستگی به دمای آب در گردش دارد. لازم به ذکر است که جنس PP طول عمر بیشتری نسبت به PVC داشته و در نتیجه هزینه تعمیرات برج خنک کننده را کاهش میدهد.

تعمیر فن برج خنک کننده

سرویس فن برج خنک کننده شامل تعمیر، بالانس مجدد و یا تعویض پروانه کولینگ تاور در هنگام تعمیر برج خنک کننده میگردد. معمولا پروانه کولینگ تاور پس از یک دوره کاری دچار عدم بالانس شده و کل سازه برج خنک کننده شروع به لرزش می کند. در بعضی موارد نیز کیفیت تیغه ها پایین بوده و در نقاطی می شکند. در این حالت یا باید تیغه معیوب عوض شود و یا کل مجموعه فن. در هر دو مورد فن نیاز به بالانس مجدد داشته و این کار در کارگاه باید انجام شود.

تعمیرات فن برج خنک کننده

در صفحه فن برج خنک کننده مشخصات فن تولید شده توسط شرکت آبان پارت با جزییات آمده است. نکته مهم در انتخاب فن به هنگام تعمیر برج خنک کننده این است که رزین مصرفی در تولید تیغه فن فایبرگلاس حتما باید پلی استر ایزوفتالیک یا وینیل استر باشد تا مقاومت مکانیکی کافی را در مقابل حرکت با دور بالا داشته باشد. در ضمن به علت محیط مرطوب برج تمام قطعات فلزی به کار رفته در فن باید دارای پوشش گالوانیزه باشند.

تعویض اسپرینکلر برج خنک کننده

اسپرینکلر برج خنک کننده که در برج خنک کننده گرد وجود دارد معمولا از جنس آلومینیوم بوده و بعد از یک فصل کاری دچار خوردگی شدید می شود. در زمان تعمیر برج خنک کننده نیاز به تعویض اسپرینکلر با یک آب پخش کن نو وجود دارد. زیرا اسپرینکلر آلومینیومی قابلیت تعمیر نداشته و حتما باید عوض شود. تعویض با نوع آلومینیومی نهایتا تا یک فصل کاری دیگر جواب خواهد داد و مجددا این کار باید انجام شود.

سرویس برج خنک کننده - لوله آرم

راه حل دایمی برای این مشکل استفاده از اسپرینکلر برنجی و یا جایگزینی سیستم توزیع آب دوار با سیستم توزیع آب ثابت است. اسپرینکلر برنجی قیمت نسبتا بالایی در مقایسه با جنس آلومینوم دارد ولی در طول زمان با کاهش هزینه تعمیر برج خنک کننده قیمت خود را جبران می کند. 

اجرای سیستم توزیع آب ثابت در برج خنک کننده گرد نیز دردسر های خاص خود از قبیل ساپورت گذاری و لوله کشی را داشته که برای کولینگ تاور های سایز کوچک به صرفه نیست.

در صفحه اسپرینکلر برج خنک کننده کلیه سایز های آب پخش کن کولینگ تاور گرد بر مبنای سایز لوله ورودی آمده است. قطر و تعداد لوله آرم برای هر سایز آب پخش کن نیز در آنجا شرح داده شده است. هم چنین قیمت آب پخش کن های تولید شده توسط شرکت آبان پارت را می توانید مشاهده نموده و در صورت نیاز به خدمات تعمیر برج خنک کننده با ما تماس بگیرید.

تعمیر کاهش دور برج خنک کننده

کاهش دور برج خنک کننده که وظیفه کاستن از دور الکتروموتور را بر عهده دارد بعد از یک دوره کاری مستهلک شده و شروع به تولید صدا میکند. در نتیجه در فصل تعمیر برج خنک کننده نیاز به تعویض بلبرینگ می باشد. کیفیت بلرینگ مصرفی تاثیر زیادی در طول عمر کاهش دور دارد. معمولا در بازار ایران دو مدل بلبرینگ KG چین و NACHI ژاپن مورد استفاده قرار میگیرد. 

تعمیرات برج خنک کننده - کاهش دور

نکته بعدی استفاده از شفت استیل در سیستم کاهش دور می باشد. زیرا شفت آهنی به مرور زنگ زده و در هنگام تعمیر برج خنک کننده از هاب فن خارج نمی شود و به اجبار باید کل مجموعه فن و کاهش دور را تعویض نمود. در صفحه کاهش دور برج خنک کننده مشخصات فنی کلیه کاهنده دور های تولید شده توسط شرکت آبان پارت را به همراه مشخصات فنی می توانید ملاحظه فرمایید.

سرویس برج خنک کننده و نکات مهم آن

نکات مهم در سرویس برج خنک کننده عبارتند از:

 • بالا بردن راندمان برج خنک کننده با انتخاب پکینگ مناسب برای تعویض
 • کاهش نرخ تلفات آب با استفاده از قطره گیر با راندمان بالا
 • انتخاب جنس مناسب هنگام سرویس برج خنک کننده برای پکینگ و قطره گیر به منظور طول عمر بالاتر
 • رزین مورد استفاده در فن حتما باید پلی استر ایزو فتالیک یا وینیل استر باشد
 • پوشش تمام قطعات فلزی فن از قبیل هاب و شفت باید گالوانیزه گرم باشد.
 • اسپرینکلر آلومینیومی حداکثر یک یا دو سال عمر میکند. لذا برای طول عمر بیشتر بهتر از جنس برنجی استفاده شود
 • کلیدی ترین قسمت کاهنده دور بلبرینگ آن است. بهتر است از بلبرینگ با کیفیت مانند NACHI ژاپن استفاده شود
 • شفت کاهش دور حتما استیل باشد. زیرا زنگ زدگی شفت آهنی سبب می شود تا در سری بعدی سرویس برج خنک کننده از هاب فن جدا نشود.

تعمیر برج خنک کننده (cooling tower maintenance) به مجموعه خدمات تعمیر قطعات یا تعویض لوازم برج خنک کننده از نظر بدنه گفته می شود و معمولا شامل تعویض پکینگ و قطره گیر، تعمیرات کاهش دور و آب پخش کن کولینگ تاور و تعمیر فن برج خنک کننده و بالانس آن می شود. نکته مهم در هنگام تعمیر برج خنک کننده استفاده از قطعات با کیفیت و دقت در هنگام نصب آنها است.

نکات مهم در سرویس برج خنک کننده عبارتند از :

 • بالا بردن راندمان برج خنک کننده با انتخاب پکینگ مناسب برای تعویض
 • کاهش نرخ تلفات آب با استفاده از قطره گیر با راندمان بالا
 • انتخاب جنس مناسب هنگام سرویس برج خنک کننده برای پکینگ و قطره گیر به منظور طول عمر بالاتر
 • رزین مورد استفاده در فن حتما باید پلی استر ایزو فتالیک یا وینیل استر باشد

تعمیرات برج های خنک کننده

تعمیرات برج های خنک کننده مختلف با هم تفاوت های عمده ای دارد. در بعضی از برجهای خنک کننده سیستم توزیع آب چرخشی و در برخی ثابت است. هم چنین نوع پکینگ برجهای خنک کننده بسته به شکل دستگاه متفاوت بوده و دمنده یا مکنده بودن پروانه کولینگ تاور بر روی نحوه تعمیرات آن تاثیر گذار است.

تعمیر برج خنک کننده آبگردان

تعمیر برج خنک کننده آبگردان بیشتر شامل تعویض اسپرینکلر (آب پخش کن) و پکینگ میگردد. معمولا اسپرینکلر های آلومینیومی یا آبگردان پس از یک یا دو فصل کاری دچار خوردگی شدید می شوند. اگر می خواهید که دیگر دردسرهای تعویض آب پخش کن برج خنک کننده را نداشته باشید بهتر آن را با نوع برنجی تعویض نمایید. با اینکه گرانتر است ولی طول عمر بیشتری داشته و قیمت بالای خود را توجیه میکند.

تعویض پکینگ برج خنک کننده آبگردان با توجه به برشکاری دایروی بلوک ها مشکل تر از بقیه انواع کولینگ تاور است. به دلیل عدم وجود قطره گیر از یک سری پروفیل فایبرگلاس میتوان بر روی لوله های آرم استفاده کرد که تا حدی جلوی پرتاب قطرات به بیرون را میگیرد.

تعمیر برج خنک کننده ابارا

تعمیر برج خنک کننده ابارا بیشتر شامل تعویض پکینگ میگردد. به دلیل کیفیت بالای بدنه برج خنک کننده ابارا معمولا پوسیدگی یا خوردگی در آن رخ نمی دهد. هم چنین فن فلزی کولینگ تاور ابارا طول عمر بالایی داشته و نیاز به تعویض یا تعمیر ندارد.

پکینگ فابریکی برج خنک کننده ابارا تنها نقطه ضعف آن بوده که پس از چند سال شروع به خشک شدن و خرد شدن می کند. پکینگ ابارایی شرکت آبان پارت به دلیل استفاده از مواد اولیه مرغوب در تولیدورق و بلوکی بودن پکینگ گزینه بسیار خوبی برای جایگزینی پکینگ فابریک ابارا می باشد.

تعمیر برج خنک کننده مکعبی

تعمیر برج خنک کننده مکعبی شامل تعویض پکینگ، قطره گیر، پروانه و کاهش دور میگردد. با توجه به اینکه در سال های اخیر استفاده از پکینگ لانه زنبوری تقریبا منسوخ شده، پکینگ نت اسپلش به عنوان جایگزین مناسبی برای آن معرفی شده که هم ضد رسوب بوده و هم به علت جنس PP خشک نشده و طول عمر بالاتری دارد.

قطره گیرها نیز از جنس PVC به سمت جنس PP رفته اند تا بتوانند در مقابل تابش نور مستقیم افتاب دوام بیاورند. لانه زنبوری یا تیغه ای بودن قطره گیر تابعی از سایز برج خنک کننده مکعبی می باشد. اگر در کاهش دور از بلبرینگ ناچی استفاده شده و شفت آن نیز استیل باشد طول عمر بالایی داشته و کمتر نیاز به تعمیر برج خنک کننده وجود خواهد داشت.

مشکل فن در تمامی برجهای خنک کننده معمولا به عدم بالانس تیغه ها به دلیل وجود رسوب یا شکستگی بر میگردد. می توان با جایگزینی تیغه معیوب و بالانس مجدد دوباره از آن استفاده کرد. در مورد تیغه های آلومینیومی با عرض بالاتر از ۲۸ سانتیمتر راهی به جز تعویض کل پروانه برج خنک کننده وجود ندارد.

تعمیر برج خنک کننده گالوانیزه

تعمیر برج خنک کننده گالوانیزه عمدتا در حوزه بدنه فلزی آن اتفاق می افتد. در سال های اخیر به دلیل استفاده از ورق های بی کیفیت در ساخت بدنه برج خنک کننده گالوانیزه پس از یک دوره کاری کوتاه پوسیدگی در قسمت های مختلف سازه فلزی به خصوص در حوضچه پایین رخ داده و باعث نشت آب میگردد.

به عنوان راه حل موقتی برای تعمیر می توان قسمت پوسیده را با ایزوگام یا الیاف فایبرگلاس آب بندی کرد ولی این روش در طولانی مدت جوابگو نیست و باید کل دستگاه را با نمونه فایبرگلاس تعویض کرد. لذا خرید برج خنک کننده فلزی به علت هزینه بالای تعمیراتی آن گزینه اقتصادی به شمار نمی رود.

تعمیر برج خنک کننده بتنی

تعمیر برج خنک کننده بتنی بیشتر معطوف به پکینگ، قطره گیر، فن و گیربکس است. با توجه به حجم بالای پکینگ مصرفی در برج خنک کننده بتنی و اینکه تعمیر آنها باید در بازه های زمانی طولانی انجام شود استفاده از پکینگ با طول عمر بالا در اولویت است. پکینگ های با جنس پلی پروپیلن بدین منظور طراحی شده اند. هم نوع لانه زنبوری و هم نوع اسپلش هر دو برای این موارد کاربری دارند

فن برج خنک کننده بتنی قطر بالایی داشته و تولید و بالانس آن نیاز به دقت و تجربه بالایی دارد. این موضوع در فن های TWIST اهمیت بیشتری داشته و نیاز به قالب گیری پیچیده ای برای تولید تیغه های آن هست. هم چنین جنس رزین مصرفی باید وینیل استر باشد تا از زمان طولانی در موقابل خوردگی های شیمیایی و مکانیکی دوام بیاورد.

تعمیر برج خنک کننده فایبرگلاس

تعمیر برج خنک کننده فایبرگلاس مانند بقیه انواع کولینگ تاور است. با این تفاوت که در صورت وجود مشکلی در بدنه دیگر با روش های مرسوم نمی توان آن را تعمیر کرد. معمولا دو مشکل عمده در بدنه فایبرگلاس برج خنک کننده پیش می آید. اعوجاج به دلیل ضعف مکانیکی پوسته در قبال نیروهای وارده و نشتی آب از درزهای موجود بین قطعات بدنه.

دفرمه شدن بدنه برج خنک کننده فایبرگلاس به خصوص در برج خنک کننده گرد به وفور اتفاق می افتد. معمولا این پدیده با افزایش رسوبات روی پکینگ و افزایش وزن کل برج به وجود می آید. متاسفانه در بسیاری از موارد این مشکل به هنگام تعمیر برج خنک کننده قابل رفع نبوده و باید کل دستگاه تعویض شود. در مورد آب بندی درز ها میتوان این کار را بر لایه گذاری دستی الیاف فایبرگلاس و اضافه کردن رزین به آنها تا حدودی حل کرد.

منابع خارجی

 • تعمیر برج خنک کننده HAMON