شرکت آبان پارت
2000 240 0933

قطره گیر برج خنک کننده

قطره گیر برج خنک کننده با ایجاد شکست در مسیر عبور جریان هوای کولینگ تاور، قطره را از آن جدا می کند. قطره گیر ها در دو نوع تیغه ای و لانه زنبوری وجود دارند که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند.

در صفحه قطعات برج خنک کننده نیز می توانید کلیه قطعات مصرفی کولینگ تاور را مشاهده نموده و اطلاعات و مشخصات فنی آن ها را با هم مقایسه نمایید.

قطره گیر برج خنک کننده

قطره گیر برج خنک کننده چیست؟

قطره گیر برج خنک کننده (cooling tower drift eliminators) یکی از قطعات برج خنک کننده می باشد که وظیفه جلوگیری از خروج قطره های آب از برج خنک کن به همراه هوای خارج شده از فن را داشته و در دو نوع قطره گیر تیغه ای و قطره گیر لانه زنبوری تولید می شود. جنس قطره گیر برج خنک کننده از پلی پروپیلن (PP) یا PVC است.

راهنمای قطره گیر برج خنک کننده

انواع قطره گیر برج خنک کننده

انواع قطره گیر برج خنک کننده عبارتند از :

هر کدام از این قطره گیر ها ویژگی های مختص به خود را داشته که در بخش های بعدی به آن خواهیم پرداخت. در هر بخش با کلیک بر روی لینک مربوطه به مشخصات فنی و جزییات عملکرد آن مدل قطره گیر برج خنک کننده دسترسی خواهید داشت و می توانید آنها را با هم مقایسه نمایید.

قطره گیر لانه زنبوری

قطره گیر برج خنک کننده از نوع لانه زنبوری با اتصال ورق های فرم یافته به همدیگر که معمولا به شکل حرف Z یا A هستند تولید می شوند. معمولا در دو جنس پلی پروپیلن (PP) یا پی وی سی (PVC) وجود دارند.

نحوه اتصال ورق ها به هم در جنس PP به صورت جوشی و در جنس PVC به صورت چسبی است. جنس PP ماندگاری بالاتری داشته و دمای قابل تحمل توسط آن ۹۰ درجه است. جنس PVC به مرور زمان دفرمه شده و دمای قابل تحمل توسط آن ۵۵ درجه است.

در صفحه قطره گیر لانه زنبوری مشخصات کامل این مدل قطره گیر برج خنک کننده به همراه منحنی های عملکرد آن با جزییات کامل شرح داده شده است.

قطره گیر تیغه ای

قطره گیر برج خنک کننده از نوع تیغه ای نسبت به نوع لانه زنبوری صنعتی تر بوده و ماندگاری بالاتری دارد. تیغه ها در دو جنس PP یا PVC تولید شده و به وسیله یک اسپیسر (SPACER) در یک فاصله معین از همدیگر (گام) قرار میگیرند.

اگرچه راندمان قطره گیر تیغه ای کمتر از نوع لانه زنبوری است ولی به دلیل استحکام و طول عمر بالاتر، کاربرد بیشتری دارد. هر چقدر گام تیغه ها کمتر و تعداد شکست در مسیر هوا بیشتر باشد، راندمان قطره گیر برج خنک کننده بالاتر است.

در صفحه قطره گیر تیغه ای مشخصات فنی کامل این مدل قطره گیر برج خنک کننده به همراه منحنی های عملکرد آن آمده است.

قیمت قطره گیر برج خنک کننده و عوامل موثر بر آن

قیمت قطره گیر برج خنک کننده تابع عواملی مانند جنس مواد مصرفی، روش تولید و گام قطره گیر است. معمولا قیمت قطره گیر تولید شده از جنس پلی پروپیلن (PP) بالاتر از پی وی سی (PVC) است. هم چنین قطره گیر برج خنک کننده از نوع لانه زنبوری به دلیل زمانبر بودن روش تولید (نیاز به چسب کاری یا جوش پلاستیک) قیمت بالاتری دارد.

هر چقدر گام قطره گیر برج خنک کننده کمتر باشد، راندمان آن بالاتر ولی قیمت قطره گیر نیز به دلیل مواد مصرفی بیشتر و هزینه تولید بالاتر، بیشتر خواهد بود. از نظر اقتصادی قطره گیر تیغه ای گزینه به صرفه تری است، زیرا طول عمر بالاتری داشته و به تبع آن هزینه تعمیر و نگهداری آن پایین تر است. هم چنین قابلیت برش در طول دلخواه را داشته که در کولینگ تاور سایز بزرگ به عنوان مزیت محسوب می شود.

قطره گیر لانه زنبوری از جنس PP بهترین گزینه برای جایی است که قطره گیر برج خنک کننده باید هر دو ویژگی راندمان و طول عمر بالا مورد نظر کارفرما را دارا باشد. ولی متاسفانه از نظر طول بلوک محدودیت داشته و نمی توان آن را برای برج خنک کننده بتنی به کار برد. 

نکات مهم در خرید قطره گیر برج خنک کننده

نکات مهم در خرید قطره گیر برج خنک کننده عبارتند از:

  • انتخاب نوع دستگاه مصرف کننده قطره گیر (برج خنک کننده مکعبی، آبگردان یا کراس فلو)
  • بررسی دمای اب در گردش (دمای قابل تحمل PP برابر ۹۰ درجه و PVC برابر ۶۰ درجه است)
  • بررسی سایز برج خنک کننده (قطره گیر لانه زنبوری فقط برای کولینگ تاور سایز کوچک کاربرد دارد)
  • قطره گیر PVC در برابر تابش مستقیم آفتاب دوام ندارد.
  • بررسی راندمان مورد نیاز (راندمان قطره گیر برج خنک کننده از نوع لانه زنبوری بیشتر از تیغه ای است)

قطره گیر برج خنک کننده (cooling tower drift eliminators) یکی از قطعات برج خنک کننده می باشد که وظیفه جلوگیری از خروج قطره های آب از برج خنک کن به همراه هوای خارج شده از فن را داشته و در دو نوع قطره گیر تیغه ای و قطره گیر لانه زنبوری تولید می شود. جنس قطره گیر برج خنک کننده از پلی پروپیلن (PP) یا PVC است.

نکات مهم در خرید قطره گیر برج خنک کننده عبارتند از :

  • انتخاب نوع دستگاه مصرف کننده قطره گیر (برج خنک کننده مکعبی، آبگردان یا کراس فلو)
  • بررسی دمای اب در گردش (دمای قابل تحمل PP برابر ۹۰ درجه و PVC برابر ۶۰ درجه است)
  • بررسی سایز برج خنک کننده (قطره گیر لانه زنبوری فقط برای کولینگ تاور سایز کوچک کاربرد دارد)
  • قطره گیر PVC در برابر تابش مستقیم آفتاب دوام ندارد.

پروفیل های قطره گیر تیغه ای با روش اکستروژن تولید شده در ردو جنس پلی پروپیلن (PP) یا پی وی سی (PVC) و در طول دلخواه می توان آنها را تولید کرد. قطره گیر لانه زنبوری با روش ترمو فرمینگ ساخته می شود و ورق های فرم یافته بسته به اینکه از جنس PP یا PVC باشند به همدیگر جوش پلاستیک یا چسب می شوند.

هواساز یا ایرواشر به دلیل اسپری کردن آب به درون جریان هوای عبوری برای بالا بردن کیفیت هوای تهویه مطبوع با پدیده عبور قطرات مواجه است. قطره گیر های مورد استفاده در هواساز (ایرواشر) از نوع تیغه ای است. 

قطره گیر اسکرابر مانند قطره گیر برج خنک کننده در انتهای ستون مدیا قرار داشته و مانع از خروج قطرات آب از آن می شود.

مقایسه قطره گیر برج خنک کننده از نوع لانه زنبوری و تیغه ای

پروفیل های قطره گیر برج خنک کننده نوع تیغه ای با روش اکستروژن تولید شده در ردو جنس پلی پروپیلن (PP) یا پی وی سی (PVC) و در طول دلخواه می توان آنها را تولید کرد. قطره گیر لانه زنبوری با روش ترمو فرمینگ ساخته می شود و ورق های فرم یافته بسته به اینکه از جنس PP یا PVC باشند به همدیگر جوش پلاستیک یا چسب می شوند. ما در اینجا به تفصیل به تفاوت های این دو محصول و کاربرد های مختلف آن خواهیم پرداخت.

راندمان قطره گیر برج خنک کننده

راندمان قطره گیر برج خنک کننده ارتباط مستقیمی با مقدار گام آن دارد. در قطره گیر تیغه ای گام معمولا بین ۲۵ تا ۳۵ میلیمتر است. راندمان قطره گیر تیغه ای حدود ۰٫۰۰۱ درصد دبی آب در گردش است. اما این عدد در قطره گیر لانه زنبوری به ۰٫۰۰۰۵ درصد می رسد. لذا برای جاهایی که راندمان قطره گیر برج خنک کننده اهمیت دارد باید از نوع لانه زنبوری استفاده کرد.

استاندارد CTI کد ATC-140 دو روش برای اندازه گیری راندمان قطره گیر برج خنک کننده معرفی کرده است. روش ISOKINETIC (IK) و روش SENSITIZED SURFACE (SS). هر کدام از این روش ها دارای نقاط مثبت و منفی هستند که برای اطلاعات بیشتر باید به متن کد استاندارد رجوع کرد.

جنس قطره گیر کولینگ تاور

جنس قطره گیر کولینگ تاور معمولا یا پلی پروپیلن (PP) است یا پی وی سی (PVC). مهمترین مزیت جنس PP این است که در مقابل تابش نور افتاب مقاوم بوده و از بین نمی رود. این موضوع در کولینگ تاور گالوانیزه که قطره گیر در سقف کولینگ تاور کار می شود اهمیت وِیژه ای دارد. هم چنین طول عمر بالای جنس PP منجر به کاهش هزینه تعمیر و نگهداری برج نیز می شود.

در قطره گیر لانه زنبوری از جنس PP اتصال ورق ها به هم با جوش پلاستیک یا پین صورت میگیرد. در جنس PVC برای متصل کردن شیت ها از چسب استفاده می شود که نسبت به مواد شیمیایی موجود در آب حساس بوده و از هم باز می شوند. دمای کارکرد قطره گیر PP برابر ۹۰ درجه سانتیگراد و دمای کارکرد قطره گیر برج خنک کننده از جنس PVC برابر ۶۰ درجه سانتیگراد است.

استاندارد CTI کد STD-136 مخصوص طبقه بندی، تست و ارزیابی مواد به کار رفته در پکینگ و قطره گیر برج خنک کننده مخصوصا PVC است. این استاندارد شامل تست ترکیب مواد اولیه، خواص مکانیکی و میزان آتش پذیر بودن میگردد.

استحکام مکانیکی قطره گیر برج خنک کننده

استحکام مکانیکی قطره گیر برج خنک کننده در کولینگ تاور های سایز بزرگ مانند برج خنک کننده بتنی اهمیت زیادی دارد. زیرا با توجه به فاصله زیاد دهانه ساپورت های بتنی از همدیگر بلوک قطره گیر باید آنقدر مستحکم باشد تا دچار خمیدگی و شکم دادن نشده و فرم ظاهری خود را حفظ کند.

نکته بعدی به دلیل ارتفاع بالای برج خنک کننده بتنی در هنگام تعمیرات ممکن است کارگر پای خود را به اشتباه بر روی قطره گیر گذاشته و مستحکم بودن بلوک مانع از سقوط وی از بلندی خواهد شد. هم چنین به هنگام تعمیرات حمل و نقل و جابجایی بلوک ها به آنها اسیب نمی رساند.

ابعاد قطره گیر برج خنک کننده

ابعاد قطره گیر برج خنک کننده در نوع لانه زنبوری به مراتب کمتر بوده و سبب می شود تا این مدل قطره گیر فقط در برج های کوچک کارایی داشته باشد. دلیل این موضوع روش تولید آن است. زیرا ورق ها را نمیتوان با طول زیاد تولید کرد و هم چنین امکان چسب کاری یا جوش پلاستیک یک بلوک با ابعاد بالا به راحتی فراهم نیست. بلوک لانه زنبوری با طول بالا استحکام زیادی نداشته و معمولا در ابعاد بالاتر از ۱۵۰ سانتیمتر تولید نمی شود.

قطره گیر تیغه ای با روش اکستروژن ساخته شده و درنتیجه در هر طول دلخواه قابلیت تولید دارد. تعداد تیغه در کنار هم معمولا از ۱۰ عدد تجاوز نمیکند. در نتیجه عرض بلوک نهایتا ۳۵ سانتیمتر خواهد بود. ارتفاع یا ضخامت قطره گیر بسته به تک یا دو کوهانه بودن آن بین ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر متغیر است.

قطره گیر تک کوهان و دو کوهان

قطره گیر ها بر مبنای تعداد شکست در مسیر هوا به دو مدل تک یا دو کوهان تقسیم بندی می شوند. قطره گیر تک کوهان دارای یک خم بوده و قطره گیر دو کوهان دو خم در مسیر عبور هوا دارد. تعداد کوهان بیشتر سبب افزایش راندمان می شود. این موضوع در هواساز (ایرواشر) که فن قدرت مکش بالاتری دارد، بیشتر اهمیت پیدا می کند.

قطره گیر تک کوهان در بیشتر برج های خنک کننده به کار رفته و به علت قیمت ارزانتر مصرف بیشتری دارد. قطره گیر تک کوهان معمولا به نام TAP 160 در بازار مشهور بوده و گام آن ۳۳ میلیمتر و ارتفاع آن ۱۶ سانتیمتر است.

قطره گیر هواساز (ایرواشر)

هواساز یا ایرواشر به دلیل اسپری کردن آب به درون جریان هوای عبوری برای بالا بردن کیفیت هوای تهویه مطبوع با پدیده عبور قطرات مواجه است. قطره گیر های مورد استفاده در هواساز (ایرواشر) از نوع تیغه ای است. قبلا از پروفیل های آلومینیومی در تولید این قطره گیرها استفاده می شد. اما در سالهای اخیر به دلیل گرانی بالای مواد اولیه در ساخت ایرواشر ها کمتر به کار می روند.

کلاف کردن قطره گیر هواساز (ایرواشر)

امروزه سازنده های هواساز رو به استفاده از قطره گیر تیغه ای تک و دو کوهان در دستگاه های خود آورده اند. با توجه به استحکام مکانیکی بلوک و راندمان بالای آن، به راحتی آنها را داخل یک کلاف ناودانی تعبیه کرده و در هواساز نصب میکنند. در بعضی موارد نیز می توان قطره گیرهای لانه زنبوری را جایگزین قطره گیر تیغه ای در هواساز نمود. 

قطره گیر کندانسور

کندانسور ها که بیشتر در سردخانه کاربرد دارند برای خنک کاری کمپرسور استفاده شده و معمولا از نوع آمونیاکی هستند. کندانسور مانند برج خنک کننده در سقف خود دارای قطره گیر بوده که این قطره گیر ها به دلیل قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور آفتاب باید از جنس پلی پروپیلن (PP) باشند. در این موارد هم میتوان از نوع لانه زنبوری و هم نوع تیغه ای استفاده کرد.

الیمیناتور برج خنک کننده استوانه ای

الیمیناتور برج خنک کننده استوانه ای از نظر شکلی با بقیه انواع قطره گیرها متفاوت است. در برج خنک کننده استوانه ای با توجه به فاصله کم لوله ها با بدنه معمولا نمیتوان روی آنها را با الیمیناتور های معمولی فرش کرد. علاوه بر آن در صورت امکان فرش کردن نیاز به ساپورت گذاری داشته که هزینه اضافه ای را تحمیل میکند.

الیمیناتور برج خنک کننده استوانه ای روی لوله های ارم اسپرینکلر برج خنک کننده نصب شده و به صورت یک پروفیل فایبرگلاس است. معمولا در دو سایز ۹۰ و ۱۱۰ تولید شده و حالت V شکل آن اجازه خروج قطرات از کولینگ تاور را نمی دهد. نسبت به الیمیناتور های نرمال راندمان کمتری داشته ولی برای برج خنک کننده استوانه تنها راه حل ممکن است.

الیمیناتور برج خنک کننده جریان متقاطع (کراس فلو)

الیمیناتور برج خنک کننده جریان متقاطع (کراس فلو) به صورت عمودی قرار میگیرد. در نتیجه بر خلاف برج خنک کننده جریان مخالف یا کانتر فلو به جای ساپورت گذاری باید آنها را درون یک کلاف قرار داد. در برج خنک کننده قدیمی چوبی معمولا یک ردیف نوار چوبی در جلوی پکینگ ها قرار می دادند. اما با ظهور تیغه های پلاستیک از الیمیناتور های تیغه ای استفاده می شود. 

قطره گیر TAP 160 بهترین گزینه برای الیمیناتور برج خنک کننده کراس فلو است. زیرا با طول بالا می توان آن را تولید کرد و به راحتی در یک کلاف جا گذاری شده و هم میتوان در طول و هم در عرض آن را کار کرد. در برج خنک کننده کراس فلو سایز کوچکتر از الیمیناتور لانه زنبوری نیز می توان استفاده کرد. در برج خنک کننده ابارا به صورت فابریک روی پکینگ ها قطره گیر تعبیه شده است که آنها را از نصب جداگانه الیمیناتور بی نیاز می کند.

قطره گیر اسکرابر (گاز گیر یا گاز زدا)

اسکرابر گاز دستگاهی است که باعث حذف ذرات آلاینده از جریان هوای خروجی کارخانه ها و صنایع بوده و برای حذف یک یا چند گاز مشخص طراحی می شوند. این حذف کردن با ترکیب آب و گاز آلاینده مانند آمونیاک یا بخار سولفور در تله انداختن آنها در یک مدیا صورت میگیرد. قطره گیر اسکرابر در انتهای ستون مدیا قرار داشته و مانع از خروج قطرات آب از آن می شود.

شرکت آبان پارت علاوه بر تولید قطره گیر اسکرابر پکینگ رندوم اسپلش را نیز که به صورت مشترک در برج های خنک کننده نیز کاربرد دارد را در دستور کار خود دارد. پکینگ پال رینگ استوانه ای شکل مهمترین نوع پکینگ رندوم مدیا مصرفی در اسکرابر می باشد. علاوه بر آن نازل برج خنک کننده نیز قابلیت کاربری در ستون اسکرابر را داشته که بسته به میزان جریان اب عبوری سایز آن مشخص می شود.

منابع خارجی درباره قطره گیر

  • قطره گیر برج خنک کننده BRENTWOOD