شرکت آبان پارت
2000 240 0933

کولینگ تاور

کولینگ تاور دستگاهی است که حرارت داخل یک مجموعه (ساختمان، دستگاه صنعتی یا خط تولید) را با خنک سازی آب در گردش به محیط اطراف منتقل میکند. در این صفحه ما انواع برج خنک کن را به همراه مشخصات فنی معرفی خواهیم کرد.

در صفحه قیمت برج خنک کننده نیز قیمت انواع کولینگ تاور به علاوه راهنمای خرید آنها را می توانید مشاهده بفرمایید. 

کولینگ تاور

کولینگ تاور چیست؟

کولینگ تاور (cooling tower) دستگاهی است که در آن سیال خنک کن سیستم بالا دستی پس از افزایش دما وارد برج شده و پس از فرایند کولینگ در تاور مجددا به سیستم باز میگردد. این عمل با تبخیر درصدی از آب گردش کولینگ تاور و گرفتن گرمای باقیمانده آن انجام می پذیرد. فرایند تبخیر با پاشش آب بروی پکینگ کولینگ و عبور جریان هوا از میان تاور صورت میگیرد.

راهنمای کولینگ تاور

برج خنک کننده مکعبی

برج خنک کننده مکعبی پر کاربرد ترین نوع کولینگ تاور بوده و به دلیل شکل مکعبی خود بالاترین راندمان و کمترین هزینه تعمیر و نگهداری را نسبت به بقیه انواع برج خنک کننده داراست. مهمترین موضوعات در خرید برج مکعبی کیفیت ساخت قطعات و بدنه، انتخاب سایز درست بر مبنای محاسبات فنی و نوع کاربرد دستگاه در صنعت می باشند.

در صفحه برج خنک کننده مکعبی شما می توانید مشخصات فنی کلیه سایز های برج خنک کننده مکعبی را بررسی نموده و سایز مورد نظر خود را با توجه به نیاز واحد بالادستی انتخاب نمایید. در صفحه برج خنک کننده فایبرگلاس نیز انواع کولینگ تاور فایبرگلاس را همراه با مشخصات فنی مشاهده خواهید کرد.

برج خنک کننده آبگردان

برج خنک کننده آبگردان که شکل هندسی آن دایروی بوده و آبگردان نیز در مرکز برج خنک کن به صورت چرخشی عمل میکند، اکثرا برای کولینگ تاور سیستم های تهویه و به منظور خنک کاری دستگاه چیلر استفاده می شود. فرم دایروی کولینگ سبب خروج بهتر جریان هوا از آن میگردد.

مهمترین ضعف برج خنک کننده آبگردان تعمیر و نگهداری به نسبت مشکل آن به خصوص در زمینه رسوب و گرفتگی اسپرینکلر برج خنک کننده است.

در صفحه برج خنک کننده آبگردان شما می توانید مشخصات فنی کلیه سایز های کولینگ تاور آبگردان را ملاحظه بفرمایید.

برج خنک کننده ابارا

برج خنک کننده ابارا بهترین کولینگ تاور جریان متقاطع در سایز های کوچک و متوسط است. ولی به دلیل وارداتی بودن برج و قطعات خنک کننده مصرفی از شرکت ابارا ژاپن، قیمت اولیه و هزینه تعمیر و نگهداری آن به شدت بالا است

شرکت آبان پارت با تولید پکینگ شانه تخم مرغی که قابلیت کاربری در کولینگ تاور ابارا را نیز دارد، توانسته تا حد زیادی هزینه تعمیر این مدل دستگاه را پایین بیاورد.

با مراجعه به صفحه برج خنک کننده ابارا مشخصات فنی کلیه سایزها را ملاحظه خواهید کرد. هم چنین در صورت نیاز به خدمات تعمیراتی یا قطعات از مشاوره رایگان ما استفاده نمایید.

برج خنک کننده گالوانیزه

برج خنک کننده گالوانیزه با استفاده از ورق گالوانیزه تولید شده و استفاده از آن در صنعت کولینگ تاور تقریبا منسوخ شده است. مهمترین علل آن نیز راندمان پایین برج خنک کننده نسبت به برج خنک کننده فایبرگلاس و هزینه تعمیر و نگهداری بالا به دلیل پوسیدگی بدنه گالوانیزه آن است.

در صورت استفاده از متریال با کیفیت، هزینه اولیه تولید کولینگ تاور گالوانیزه بسیار بالا رفته و مقرون به صرفه نخواهد بود. در صفحه برج خنک کننده گالوانیزه شما می توانید مشخصات فنی تمام سایزهای برج گالوانیزه را مشاهده نموده و هم چنین به لیست قطعات و خدمات تعمیراتی مورد نیاز نیز دسترسی خواهید داشت.

برج خنک کننده بتنی

برج خنک کننده بتنی بهترین گزینه برای کولینگ تاور های سایز بزرگ است. امکان ساخت برج در هر سایزی، ارتفاع بالا پکینگ خور، استحکام سازه بتنی، هزینه تعمیر و نگهداری به نسبت پایین از مزایای این مدل کولینگ است.

محاسبات فنی در برج خنک کننده بتنی مهمترین قسمت ماجرا است. زیرا این برج برای کارخانه های بسیار بزرگ ساخته شده و هرگونه اشتباه محاسباتی منجر به زیان های هنگفتی خواهد شد.

در صفحه محاسبه برج خنک کننده شما می توانید نیازهای اولیه طراحی، قطعات خاص مورد استفاده و استانداردهای لازم برای تست عملکرد این نوع کولینگ را بیابید.

برج خنک کننده مدار بسته

برج خنک کننده مدار بسته برای جداسازی مدار آب در گردش از آلودگی های محیطی استفاده میشود. ولی به اشتباه عنوان میشود که باعث کاهش مصرف آب آنهم تا ۸۰ درصد !! میگردد. این موضوع با جزییات و دلایل فنی در صفحه محاسبه برج خنک کننده توضیح داده شده است.

کولینگ تاور مدار بسته هم با کویل مسی و هم با کویل گالوانیزه قابلیت تولید دارد. در صفحه برج خنک کننده مدار بسته سایزهای مختلف دستگاه به همراه مشخصات دقیق کویل آن را مشاهده خواهید کرد. با توجه قیمت بسیار بالای مس بررسی دقیق مشخصات کویل به شما در انتخاب درست کمک شایانی خواهد کرد.

انتخاب کولینگ تاور و ۵ نکته طلایی

در انتخاب کولینگ تاور باید موارد زیر را به دقت بررسی کرد:

 1. اطمینان از سایزینگ درست کولینگ تاور بر مبنای محاسبات دقیق مهندسی
 2. مقایسه فنی بین نیاز های تعمیراتی به خصوص سهولت در تامین قطعات
 3. کنترل کیفیت مواد و قطعات مصرفی با بازرسی در حین تولید
 4. گرفتن تضمین معتبر بابت گارانتی عملکرد دمایی کولینگ تاور
 5. برآورد هزینه های مونتاژ در محل در قیمت ارایه شده از سوی فروشنده

قیمت کولینگ تاور

قیمت برج خنک کننده تابع عوامل زیادی است که مهمترین آنها کیفیت و میزان رزین مصرفی و الیاف شیشه در بدنه برج خنک کننده است. اضافه کردن تیتان و عدم استفاده از کربنات کلسیم در رزین نیز بر روی قیمت کولینگ تاور موثر است.

برند و IP الکتروموتور، گالوانیزه بودن کلیه قطعات فلزی (ساپورت پکینگ و قطره گیر و مکانیکال ساپورت)، کیفیت فن، نوع بلبرینگ به کار رفته در کاهش دور دیگر فاکتور های مهم در تعیین قیمت برج خنک کننده هستند.

در صفحه قیمت برج خنک کننده شما می توانید لیست قیمت به روز کلیه کولینگ های تولید شده توسط شرکت آبان پارت را مشاهده فرمایید.

نمایندگی برجهای خنک کننده

شرکت آبان پارت علاوه بر تولید کولینگ تاور با برند خود امکان تامین قطعات مصرفی و نمایندگی برجهای خنک کننده را نیز دارد. با توجه به اینکه قطعات اکثر کولینگ تاور های موجود در بازار یکسان است، میتوان با صرف هزینه هایی به مراتب کمتر از نمایندگی برجهای خنک کننده مشهور، آنها را با همان کیفیت و در برخی موارد با کیفیت بالاتر تهیه کرد.

هم چنین خدمات تعمیراتی ارایه شده از سوی شرکت آبان پارت با نهایت دقت و وسواس صورت گرفته و ما پاسخگوی خدمات ارایه شده حتی پس از انجام کار نیز خواهیم بود. لذا رجوع به سوابق شرکت و بررسی مشتریان ما راه خوبی برای بررسی اعتبار کاری شرکت آبان پارت خواهد بود.

برجهای خنک کننده تولید شده توسط شرکت آبان پارت به واسطه کیفیت قطعات مصرفی و توانمندی گروه تولید ۱۰ سال گارانتی بدنه و یکسال گارانتی بی قید و شرط کلیه قطعات را خواهند داشت. این موضوع سبب شده که ما با اطمینان خاطر محصولات و خدمات خود را برای کاربردهای صنعتی به مشتریان خود پیشنهاد دهیم.

قطعات برجهای خنک کننده

قطعات برجهای خنک کننده در اکثر کولینگ تاور ها از موارد زیر تشکیل شده است. پکینگ، قطره گیر، نازل، لوله کشی، فن سانتریفوژ یا اکسیال، الکتروموتور، پولی و تسمه، شناور حوضچه از مهمترین قطعات برج خنک کننده هستند.

نکته مهم در هنگام خرید قطعات، اطمینان از کیفیت متریال مطابق با موارد ادعایی از سوی فروشنده می باشد که این کار با بازرسی حین تولید امکان پذیر است.

در صفحه قطعات برج خنک کننده شما می توانید کلیه لوازم یدکی انواع مختلف کولینگ تاور را مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که تمامی قطعات از بهترین مواد اولیه تولید شده و دارای گارانتی یکساله می باشند.

کولینگ تاور (cooling tower) دستگاهی است که در آن سیال خنک کن سیستم بالا دستی پس از افزایش دما وارد برج شده و پس از خنک سازی توسط کولینگ تاور مجددا به سیستم باز میگردد. این عمل با تبخیر درصدی از آب گردش کولینگ تاور و گرفتن گرمای باقیمانده آن انجام می پذیرد. 

انواع کولینگ تاور عبارتند از:

 1. برج خنک کننده مکعبی
 2. برج خنک کننده آبگردان
 3. برج خنک کننده ابارا
 4. برج خنک کننده گالوانیزه
 5. برج خنک کننده بتنی
 6. برج خنک کننده مدار بسته

در برج خنک کن جریان هوای خشک مکیده شده به داخل کولینگ با عبور از داخل پکینگ ها با جریان آب که صورت قطره در آمده برخورد کرده و سبب تبخیر قسمتی از آن و اشباع شدن خود میگردد. این فرایند باعث خنک شدن باقیمانده جریان آب شده و آب خنک دوباره به سیستم منتقل میگردد.

در برج خنک کننده مخروطی شکل استوانه ای دستگاه به عبور بهتر جریان هوا کمک میکند.اما کولینگ تاور مکعبی مزایای بسیاری از جمله راحتی تعمیر و نگهداری، راندمان بالاتر و فضای اشغالی کمتر را دارد.

در برج خنک کن جریان متقاطع زاویه برخورد آب و هوا ۹۰ درجه و در برج خنک کن جریان مخالف زاویه برخورد جریان آب و هوا ۱۸۰ درجه است.

برج خنک کننده چگونه کار میکند؟

در برج خنک کننده جریان هوای خشک مکیده شده به داخل کولینگ با عبور از داخل پکینگ ها با جریان آب که صورت قطره در آمده برخورد کرده و سبب تبخیر قسمتی از آن و اشباع شدن خود میگردد. این فرایند باعث خنک شدن باقیمانده جریان آب شده و آب خنک دوباره به سیستم منتقل میگردد. هوای اشباع نیز توسط فن به بیرون از برج (فضای اتمسفر) رانده می شود.

برج خنک کننده چگونه کار می کند؟

تعمیر برج خنک کننده

تعمیر برج خنک کننده به دو بخش قطعات و بدنه تقسیم میگردد. برای تعمیرات بدنه کولینگ تاور اگر از جنس فایبرگلاس باشد، با لایه گذاری مجدد تا حدی میتوان آن را ترمیم کرد. در بخش قطعات معمولا تجهیزات دوار مانند فن برج خنک کننده، کاهش دور و گیربکس قابلیت تعمیر نداشته و باید تعویض گردند.

در صفحه تعمیر برج خنک کننده می توانید لیستی از خدمات تعمیراتی ارایه شده از سوی شرکت آبان پارت مانند تعویض پکینگ، تعویض قطره گیر، تعویض و بالانس فن و تعمیرات مربوط به کاهش دور کولینگ تاور را بیابید. در صورت نیاز به راهنمایی در خصوص نحوه تعمیر کولینگ تاور لطفا با ما تماس بگیرید.

برج خنک کننده مخروطی و مربعی (مقایسه ویژگی ها)

کولینگ تاور مصارف زیادی در صنعت داشته و دو مورد از پر کاربرد ترین آن ها برج خنک کننده مخروطی و کولینگ مکعبی می باشند. جنس هر دو فایبرگلاس بوده ولی از نظر هندسه ظاهری متفاوت هستند. در اینجا ما به مقایسه ویژگی های هر دو و معایب و مزایای آنها خواهیم پرداخت.

برج خنک کننده مخروطی

برج خنک کننده مخروطی دارای شکل استوانه ای شکل بوده و بیشتر برای کاربرد در صنعت تهویه مناسب است. زیرا در طول سال فقط برای چند ماه استفاده می شود و با توجه حساسیت اسپرینکلر کولینگ تاور به آلودگی آب و نیاز به تعویض سالانه آن گزینه مناسبی برای صنعت به شمار نمی رود.

برج خنک کننده مخروطی

برج خنک کن کوزه ای به دلیل ساختار هذلولی شکل خود در خروج هوای عبوری از پکینگ بدون انحراف و اغتشاش (توربولانس) به خوبی عمل میکند. سیستم توزیع آب آن به صورت چرخشی بوده و از لوله های آرم با سوراخ های تعبیه شده بر روی آنها برای توزیع آب بر روی پکینگ استفاده می کند.

مزایای برج خنک کننده مخروطی

مزایای برج خنک کننده مخروطی عبارتند از:

 • به دلیل نداشتن گوشه تیز و عبور نرم جریان هوا از آن افت فشار کمتری ایجاد شده و فن با قدرت بیشتری کار می کند.
 • شکل استوانه ای کولینگ تاور کمک می کند تا در برابر فشار ناشی از بادهای خارجی مقاومت بیشتری داشته باشد.

معایب برج خنک کننده مخروطی

معایب برج خنک کننده مخروطی عبارتند از:

 • در هنگام نصب نیاز به ساپورت و فونداسیون بتنی داشته و این موضوع سبب می شود تا نصب اولیه و جابجایی احتمالی آن هزینه بر باشد.
 • فاقد تشت برای ذخیره آب بوده و در صورت نیاز به حوضچه باید یک مخزن بتنی برای آنها ساخت
 • به دلیل حساسیت اسپرینکلر آن به کیفیت اب در گردش و رسوب گیری مداوم باید به صورت فصلی اسپرینکلر آلومینیومی را عوض کرد.
 • شکل استوانه ای بدنه کولینگ تاور سبب شده که در هنگام نصب اولیه یا تعمیرات، چینش پکینگ در داخل آن به سختی انجام شود و نیاز به برشکاری بلوک ها باشد.

دستگاه مکعبی

دستگاه مکعبی همان طور که از نامش پیداست دارای شکل مکعبی بوده و شکل فن استک آن به صورت هرمی است. بیشتر برای کاربرد در صنعت متوسط و سنگین مناسب است. زیرا توانایی کار در تمام طول سال را داشته و میتوان آن را برای کار در شرایط سخت و آب با آلودگی بالا تجهیز کرد.

برج خنک کننده مربعیدستگاه مکعبی به دلیل ساختار هندسی خود در خروج هوای عبوری از پکینگ در آن ایجاد توربولانس کرده و مسیر جریان هوا تا حدودی منحرف می شود. آب گرم با عبور از لوله های افقی وارد نازل شده و به صورت چتری بر روی پکینگ ها پاشش صورت می پذیرد.

مزایای دستگاه مکعبی

مزایای برج خنک کن مکعبی عبارتند از:

 • شکل مکعبی کولینگ تاور مکعبی هارمونی بهتری نسبت به محیط داشته و در صنعت تهویه به نمای ساختمان جلوه بهتری می دهد.
 • با توجه به مربع بودن سطح مقطع اتلاف کمتری در فضای اشغال شده رخ می دهد و می توان تعداد بیشتری از آنها را کنار هم چید.
 • تعمیر و نگهداری کولینگ مکعبی با اختلاف راحت تر از برج خنک کن مخروطی انجام شده و هزینه کمتری به دنبال دارد.
 • دارای حوضچه برای ذخیره آب سرد هستند و در مواقع لزوم می توان از آن استفاده کرد.
 • سیستم توزیع و پخش آب در آنها ثابت بوده و با انتخاب درست نازل دچار گرفتگی نمی شوند. در هنگام تعمیرات تنها نیاز به شستشو داشته و معمولا تعویض نمی شوند.
 • هنگام نصب اولیه یا تعمیرات چینش پکینگ در کولینگ تاور مکعبی به راحتی انجام گرفته و نیازی به برشکاری بلوک پکینگ به صورت گرد نیست.با توجه به عدم نیاز به فونداسیون می توان بر اساس نیاز کاری آنها را در فضای کاری جابجا کرد

معایب دستگاه مکعبی

معایب برج خنک کن مکعبی عبارتند از:

 • دارای چهار گوشه در فن استک بوده سبب توربولانس در جریان هوای عبوری می شود
 • به علت شکل مکعبی کولینگ تاور مقاومت بیشتری در برابر جریان های باد خارجی دارد.

مقایسه برج خنک کننده جریان متقاطع و جریان مخالف

برج خنک کننده از نظر جهت برخورد جریان آب و هوا به دو دسته جریان متقاطع و جریان مخالف تقسیم بندی می شود. در کولینگ تاور جریان متقاطع زاویه برخورد آب و هوا ۹۰ درجه و در برج خنک کن جریان مخالف زاویه برخورد جریان آب و هوا ۱۸۰ درجه است. ما در اینجا به این سوال پاسخ خواهیم داد که کدام یک راندمان بالاتری داشته و برای خرید مناسب تر هستند.

برج خنک کننده جریان متقاطع

در برج خنک کن جریان متقاطع جهت جریان آب و هوا بر یکدیگر عمود هستند. برج خنک کن ابارا جزو این دسته محسوب می شود. نوع پکینگ این دستگاه ها از نوع پکینگ شانه تخم مرغی یا پکینگ اسپلش بوده و سیستم توزیع آب آنها به صورت یک سینی سوراخ شده در بالای برج است.

برج خنک کننده جریان متقاطعکولینگ تاور جریان متقاطع دارای شکل ذوزنقه ای و دارای یک راهرو عبوری در وسط است که برای بازرسی و تعمیرات بسیار کمک کننده است.

برج خنک کننده جریان مخالف

کولینگ تاور جریان مخالف معمولا به شکل مکعبی یا دایره است. جهت جریان اب و هوا مخالف همدیگر و با زاویه ۱۸۰ درجه است. نوع پکینگ آنها از نوع لانه زنبوری یا اسپلش بوده و توزیع اب در این مدل کولینگ توسط نازل تحت فشار صورت میگیرد.

برج خنک کننده جریان مخالفبه دلیل نداشتن دسترسی آسان به داخل برج بازرسی این مدل کولینگ مشکل تر می باشد.

فضای اشغال شده توسط کولینگ تاور

با توجه به مطالعات انجام شده تا سایز ۷۵۰ تن تبرید، برج جریان مخالف فضای کمتری نسبت به برج جریان متقاطع اشغال می کند. ولی با توجه به ۴ ورودی هوای در کولینگ جریان مخالف دور آن را باید باز گذاشت که منجر به اشغال سطح بیشتری میگردد.

تعمیر و نگهداری

کولینگ تاور کراس فلو یک فضای بزرگ در میان خود دارد که کار را برای عملیات تعمیر و نگهداری و بازرسی های دوره ای آسان میکند. اما در کولینگ کانتر فلو باید عملکرد برج متوقف و با سختی به داخل آن رفت تا بتوان بازدید انجام داد.

سیستم توزیع آب کولینگ تاور

در کولینگ کراس فلو آب به بالای برج و درون یک سینی پمپاژ شده و از طریق سوراخ های تعبیه شده در آن بر روی پکینگ ها توزیع میگردد. در نتیجه نیاز به پمپ با فشار بالا نیست و توزیع اب تنها به نیروی جاذبه نیاز دارد. اما در کولینگ کانتر فلو سیال از طریق سیستم لوله کشی و نازل توزیع شده و برای اینکه چتر نازل کامل باز شود نیاز به فشار بالاتر و در نتیجه پمپ قوی تری است.

نتیجه گیری

در کولینگ تاور کراس فلو تعمیر و نگهداری به مراتب آسانتر بوده و با دبی های متغیر سیستم توزیع آب آن بهتر کار میکند. اما راندمان کولینگ کانتر فلو بالاتر بوده و در مواقعی که نیاز به کار سخت در تمام طول سال باشد، برج جریان مخالف گزینه بهتری است.

مقایسه کولینگ فلزی، فایبرگلاس و بتنی

کولینگ تاور از نظر جنس بدنه به سه دسته فلزی، فایبرگلاس و بتنی تقسیم بندی می شود. هر کدام از این موارد مزایا و معایب خاص خودش را دارد که در زیر به تفصیل به آن خواهیم پرداخت

کولینگ تاور فلزی

در کولینگ تاور فلزی جنس بدنه از ورق گالوانیزه بوده و ممکن است به صورت فابریک باشد یا بعدا با روش گالوانیزه گرم پوشش داده شود. سهولت و دقت در ساخت و استحکام مکانیکی جزو ویژگی های این مدل کولینگ است. اما با توجه به کاهش کیفیت ورق های موجود در بازار به نسبت قیمت برج خنک کننده فلزی، تولید جنس با کیفیت بسیار گران تمام شده و فروشنده به دلیل رقابت موجود در بازار مجبور به کاهش کیفیت میگردد.

این موضوع سبب شده تا عمر کولینگ تاور فلزی که در سال های اخیر تولید می شوند کاهش یافته و سریعا دچار پوسیدگی بدنه شوند. متاسفانه پوسیدگی بدنه هیچ راه حل بلند مدتی نداشته و کارفرما مجبور به تعویض کل دستگاه خواهد شد.

کولینگ تاور فلزیکولینگ تاور فلزی معمولا دارای فن های سانتریفوژ هستند که تعمیر و نگهداری و بالانس آن در هنگام تعمیرات مشکلات فراوانی را برای بهره بردار ایجاد میکند. علاوه بر همه اینها راندمان عملکرد کولینگ تاور فلزی بسیار کمتر از رقبای خود است. زیرا فن آنها به صورت دمنده بوده و بازده کمتری نسبت به فن مکنده دارد

کولینگ تاور فایبرگلاس

کولینگ تاور فایبرگلاس در سه دهه اخیر پر مصرف ترین برج در ایران بوده است. ابتدا به صورت گرد تولید شده و در سال های اخیر نوع مکعبی آن به دلیل مزایای متعددی که دارد کاربرد بسیاری پیدا کرده است. جنس فایبر بدنه کولینگ سبب مقاومت بالا در مقابل خوردگی و اکسیداسیون میگردد. هم چنین پوشش ژلکوت آن با افزودن آنتی یو وی در مقابل تابش مستقیم آفتاب دوام آورده و رنگ سفید آن باعث انعکاس نور و مانع گرم شدن بدنه میگردد.

بدنه فایبرگلاس دو نقطه ضعف داشته که هر دو مورد به سازنده برمیگردد. اول جنس مواد اولیه و مقدار آن که باعث ضخامت پوسته میگردد. استفاده از رزین خالص با برند معتبر و هم چنین افزودن موادی مانند آنتی یو وی سبب عدم ترک خوردگی و افزایش طول عمر پوسته میگردد. هم چنین تولید پوسته با ضخامت کافی باعث مقاومت مکانیکی کولینگ تاور به خصوص در برابر بارهای استاتیکی مانند وزن و بارهای دینامیکی مانند نیروی گریز از مرکز فن میگردد.

کولینگ تاور فایبر گلاسمزایای زیاد کولینگ فایبرگلاس مکعبی از جمله عدم پوسیدگی بدنه، راندمان بالا و تعمیر و نگهداری آسان نسبت به بقیه انواع آن را به محبوب ترین گزینه برای صنایع کوچک و متوسط کرده است.

کولینگ تاور بتنی

کولینگ تاور بتنی بهترین گزینه برای صنایع با سایز متوسط و بزرگ است. با توجه به اینکه سازه به صورت اختصاصی ساخته می شود میتوان ارتفاع پکینگ را در آن بالا برد (تا حدود ۲۰۰ سانتیمتر). این موضوع باعث اشغال فضای کمتر نسبت به دیگر کولینگ ها برای یک شرایط دمایی معین خواهد شد.

هم چنین در دبی های اب در گردش بالا مانند صنایع فولاد و پتروشیمی دیگر نمی توان برج فایبرگلاس را استفاده کرد. مشکل کولینگ تاور بتنی هزینه اولیه بالا و زمان طولانی برای ساخت آن است.

برج خنک کننده سایز بزرگدر هنگام تامین برج خنک کن بتنی مهمترین نکته در فاز مهندسی نهفته است. محاسبات کولینگ بتنی بر خلاف ظاهر ساده آن بسیار پیچیده است و این موضوع خود را در محاسبات طراحی حرارتی و محاسبات مربوط به سازه خود را نشان خواهد داد. زیرا کوچکترین اشتباهی دیگر راه برگشتی نداشته و منجر به تحمیل هزینه های هنگفت به صنایع بالادستی برج میگردد.