شرکت آبان پارت
2000 240 0933

قطعات برج خنک کننده

قطعات برج خنک کننده که به صورت استاندارد و با کیفیت تولید شده باشند، مهمترین عامل در افزاش طول عمر دستگاه کولینگ تاور به شمار می آیند.

با بررسی دقیق مشخصات فنی ارایه شده از سوی فروشنده و مطابقت آنها با قطعه تحویلی می توان قطعات استاندارد برای برج خنک کننده خرید کرد. در صفحه کولینگ تاور نیز قیمت کلیه کولینگ تاور های تولید شده و فروش قطعات برج خنک کننده توسط شرکت آبان پارت وجود دارد.

پکینگ گرید اسپلش - محاسبه ظرفیت برج خنک کننده

قطعات برج خنک کننده چیست؟

قطعات برج خنک کننده به مجموعه لوازم به کار رفته در برج خنک کننده گفته می شود و هر کدام از این قطعات دسته بندی و استاندارد های مربوط به خود را داشته و وظیفه مخصوصی در برج خنک کننده به عهده آنها است. مهمترین قطعات کولینگ تاور برای عملکرد دمایی کولینگ تاور، قطعات پکینگ مدیا و فن برج خنک کننده می باشند.

راهنمای قطعات برج خنک کننده

قطعات برج های خنک کننده

لوازم یدکی برج خنک کننده عبارتند از:

هر کدام از این قطعات برج های خنک کننده مشخصات فنی و ویژگی های مخصوص به خود را داشته که در بخش های بعدی به آن خواهیم پرداخت. با کلیک بر روی هر قطعه برج خنک کننده به صفحه مخصوص آن دسترسی خواهید داشت و می توانید جزییات بیشتری راجع به آن به دست آورید.

پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده از اصلی ترین قطعات برج خنک کننده در فرایند خنک سازی جریان آب در گردش است. دو پارامتر اصلی در انتخاب پکینگ جنس مواد اولیه مصرفی و مقدار سطح ویژه حرارتی است.

در کولینگ تاور با دمای ورودی بالای ۵۵ درجه جنس پکینگ حتما باید پلی پروپیلن (PP) باشد. سطح ویژه بالاتر به معنای ضریب انتقال حرارت بالاتر اما در عوض مقاومت بیشتر در برابر عبور جریان هوا می باشد.

در صفحه پکینگ برج خنک کننده شما می توانید جزییات فنی بیشتری راجع به پکینگ ها یافته و با کاربر انواع مختلف آن در صنعت آشنا شوید.

قطره گیر برج خنک کننده

قطره گیر برج خنک کننده از قطعات برج خنک کننده است که وظیفه جلوگیری از خروج قطرات اب از برج خنک کن بر عهده آن است. الیمیناتور ها در دو مدل تیغه ای و لانه زنبوری تولید می شوند.

در برج خنک کننده گرد قطره گیر ها به صورت یک پروفیل فایبرگلاس بر روی لوله آرم قرار میگیرند.قطره گیر تیغه ای ضریب خروج قطره بالاتری داشته ولی در عوض استحکام و طول عمر بیشتری دارد.ا قرار گرفتن در مقابل تابش مستقیم افتاب از بین می رود.

در صفحه قطره گیر برج خنک کننده مشخصات فنی انواع قطره گیر در دو جنس پلی پروپیلن (PP) و پی وی سی (PVC) قابل مشاهده می باشد.

فن برج خنک کننده

فن برج خنک کننده همانند پکینگ نقش مهمی نسبت به دیگر قطعات برج خنک کننده در فرایند انتقال حرارت بر عهده دارد. با بالا رفتن قدرت فن، میزان هوای عبوری و در نتیجه L/G کاهش یافته و این موضوع به قدرت خنک کاری کولینگ تاور کمک می کند.

پروانه برج خنک کننده از دو جنس آلومینیوم و فایبرگلاس ساخته شده در دو مدل مقطع غیر ثابت (TWIST) و مقطع ثابت (COFIMCO) تولید می شوند که هر کدام از این دو مدل مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند.

در صفحه فن برج خنک کننده مشخصات فنی انواع پروانه کولینگ تاور به همراه راهنمای خرید آنها آمده است.

اسپرینکلر برج خنک کننده

اسپرینکلر برج خنک کننده یا همان آب گردان کولینگ تاور یکی از قطعات برج خنک کننده گرد بوده و با استفاده از لوله های آرم سوراخ دار وظیفه توزیع آب به صورت چرخشی بر روی پکینگ برج خنک کننده را برعهده دارد. 

جنس اسپرینکلر برج خنک کننده معمولا آلومینیوم است. ولی نوع برنجی و تفلون آن نیز موجود است که آب پخش کن برنجی طول عمر به مراتب بیشتری داشته ولی قیمت اولیه آن نیز بسیار بالاتر است.

در صفحه اسپرینکلر برج خنک کننده مشخصات فنی کلیه آب پخش کن برج خنک کننده بر اساس سایز لوله ورودی با جزییات شرح داده شده است.

کاهش دور برج خنک کننده

کاهش دور برج خنک کننده وظیفه کاستن از دور موتور را در قطعات برج خنک کننده بر عهده دارد. این کار با استفاده از دو عدد پولی و تعدادی تسمه انجام می شود. نسبت قطر پولی ها به همدیگر میزان دور خروجی را مشخص میکند.

بلبرینگ مورد استفاده در کاهنده دور معمولا یا بلیرینگ KG چین و یا بلبرینگ NACHI ژاپن می باشد. شفت مرکزی نیز حتما باید استیل باشد زیرا در صورت خوردگی از هاب فن جدا نشده و در تعمیرات باید کل مجموعه کاهش دور و فن با هم تعویض گردد.

در صفحه کاهش دور برج خنک کننده سایز های مختلف کاهنده دور با تعداد تسمه های مختلف و دورهای خروجی آنها آمده است.

نازل برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده در کلیه برج های خنک کن غیر از کولینگ تاور گرد استفاده شده و یکی از قطعات برج خنک کننده است که وظیفه پاشش آب به صورت قطره ای بر روی پکینگ را بر عهده دارد.

نازل برج خنک کننده در سایز ها و جنس های مختلف تولید شده و هر کدام برای یک کاربری مخصوص مناسب است. نوع چپقی، مربع پاش، فانوسی و هامون به ترتیب حجم آب بیشتری را از خود عبور می دهند. جنس اغلب نازل ها از PP است.

در صفحه نازل برج خنک کننده مشخصات فنی، عکس و ابعاد اکثر نازل های برج خنک کننده موجود در بازار به تفصیل آمده است. 

قطعات برج خنک کننده فایبرگلاس

نکات مهم در انتخاب قطعات برج خنک کننده فایبرگلاس عبارتند از:

 • مطالعه استاندارد های مرتبط با کلیه قطعات برج خنک کننده
 • تعیین کیفیت آب در گردش برای انتخاب پکینگ مناسب
 • تعیین دمای آب در گردش برای مشخص نمودن جنس پکینگ
 • میزان هدر رفت آب از طریق قطره گیر و نوع جنس آن
 • بررسی متریال مورد استفاده در فن و مطابقت آن با قطعه تحویل شده
 • تمام قطعات برج خنک کننده فلزی به کار رفته باید دارای پوشش گالوانیزه گرم باشد
 • بلبرینگ سیستم کاهش دور بهتر است از نوع ژاپنی یا اروپایی به کار گرفته شود.
 • شفت مرکزی سیستم کاهش دور حتما استیل باشد.
 • نوع و جنس نازل متناسب با مقدار آب در گردش و کیفیت آن انتخاب شود

گارانتی قطعات برج خنک کننده فایبرگلاس

گارنتی قطعات برج خنک کننده فایبرگلاس به دو قسمت گارانتی بدنه و گارانتی قطعات دیگر تقسیم بندی می شود. گارانتی بدنه برج خنک کننده باید شامل ترک خوردگی، مقاومت در برابر تابش مستقیم افتاب و استحکام مکانیکی گردد. شرکت آبان پارت کلیه قطعات بدنه برج خنک کننده تولیدی خود را به مدت ۱۰ سال برای موارد ذکر شده گارانتی می نماید.

بخش دیگر گارانتی قطعات برج خنک کننده فایبرگلاس شامل فن، کاهش دور، الکتروموتور، پکینگ و قطره گیر می شود. شرکت آبان پارت به دلیل استفاده از برند موتوژن گارانتی اصلی خود شرکت را به همراه دارد. هم چنین فن و کاهش دور برج خنک کننده نیز شامل گارانتی یکساله می شوند. پکینگ و قطره گیر برج خنک کننده آبان پارت نیز دارای گارانتی سه ساله هستند.

قطعات برج خنک کننده به مجموعه لوازم به کار رفته در برج خنک کننده گفته می شود و هر کدام از این قطعات دسته بندی و استاندارد های مربوط به خود را داشته و وظیفه مخصوصی در برج خنک کننده به عهده آنها است. مهمترین قطعات برج خنک کننده برای عملکرد دمایی کولینگ تاور، قطعات پکینگ مدیا و فن برج خنک کننده می باشند.

نکات مهم در انتخاب قطعات برج خنک کننده عبارتند از:

 • مطالعه استاندارد های مرتبط با هر قطعه
 • تعیین کیفیت آب در گردش برای انتخاب پکینگ مناسب
 • تعیین دمای آب در گردش برای مشخص نمودن جنس پکینگ
 • میزان هدر رفت آب از طریق قطره گیر و نوع جنس آن
 • بررسی متریال مورد استفاده در فن و مطابقت آن با قطعه تحویل شده
 • تمام قطعات فلزی به کار رفته در فن باید دارای پوشش گالوانیزه گرم باشد

برج خنک کننده در حین کار ذرات معلق موجود در هوای اطراف را به درون خود می کشد و در نتیجه باعث آلودگی اب در گردش میگردد. معمولا این نوع آلودگی به صورت ذرات معلق در اب یا TSS خود را نشان می دهد. برای حذف این ذرات معلق باید از سیستم فیلتراسیون ساید استریم که به صورت مداوم درصدی از آب در گردش (حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد) را فیلتر میکند استفاده کرد. 

لوازم جانبی برج خنک کننده

لوازم جانبی برج خنک کننده به قطعاتی گفته می شود جزو قطعات برج خنک کننده نبوده ولی در بعضی موارد برای کارکرد درست کولینگ تاور لازم هستند. vibration switch، سیستم تصفیه آب ورودی، فیلتر ساید استریم، هیتر برای مواقع یخ زدگی، سیستم کنترل دور مطابق با دمای خروجی از این موارد هستند. 

فیلتراسیون برج خنک کننده

برج خنک کننده در حین کار ذرات معلق موجود در هوای اطراف را به درون خود می کشد و در نتیجه باعث آلودگی آب در گردش میگردد. معمولا این نوع آلودگی به صورت ذرات معلق در اب یا TSS خود را نشان می دهد. برای حذف این ذرات معلق باید از سیستم فیلتراسیون ساید استریم که به صورت مداوم درصدی از آب در گردش (حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد) را فیلتر میکند استفاده کرد. 

فیلترهای ساید استریم در چند مدل دیسک فیلتر، اسکرین فیلتر و یا حتی فیلتر شنی وجود دارند. بهترین گزینه برای این موارد اسکرین فیلتر های خود شوینده است. این فیلترها توانایی فیلتراسیون حجم بالایی از اب را داشته و قابلیت خود شویندگی نیز به آنها امکان کار مداوم در شرایط سخت را می دهد. فیلتر دیسکی هم به دلیل تعمیر و نگهداری آسان گزینه اقتصادی برای برج های خنک کننده سایز متوسط به شمار می رود.

سیستم های دوزینگ برج خنک کننده

سیستم های دوزینگ برج خنک کننده شامل دوزینگ پمپ هایی هستند که مواد شیمیایی مختلف مانند آنتی اسکالانت، بایوساید، corrosion inhibitor را به داخل آب برج خنک کننده تزریق کرده و مانع از جلبک بستن یا رسوب یا خوردگی بر روی قطعات برج خنک کننده و سازه آن میگردند. میزان مواد شیمیایی تزریق شده را با توجه به کیفیت آب ورودی و آلودگی های محیطی باید تعیین کرد.

سیستم کنترل دمای برج خنک کننده

سیستم کنترل دمای برج خنک کننده با نصب یک حسگر دما بر روی لوله خروجی عمل می کند. با نصب سنسور دمای PT 100 و انتقال دمای خوانده شده به اتاق کنترل در صورت کمتر شدن دمای خروجی از دمای طراحی سیستم کنترل به موتور دستور کاهش دور داده و فن با سرعت کمتری می چرخد. در نتیجه دما در همان بازه مورد نظر باقی می ماند.

قطعات برج خنک کننده و استاندارد های مربوطه

قطعات برج خنک کننده استاندارد های مختلفی داشته که زیر مجموعه استاندارد کلی CTI مربوط به برج خنک کننده قرار دارند. استاندارد CTI قسمت های متعددی راجع به خود برج های خنک کننده، کارکرد آنها و نحوه تست عملکرد دمایی، سیستم های نصفیه آب، نحوه طراحی سازه و….. دارد.

ما در این قسمت فقط به بخش استاندارد های مربوط به قطعات برج خنک کننده میپردازیم و یک خلاصه از آن را ارایه می دهیم. استاندارد قطعات برج خنک کننده به شرح زیر است:

 • استاندارد STD-136 مربوط به جنس پکینگ و قطره گیر
 • استاندارد ATC-140 مربوط به روش اندازه گیری راندمان قطره گیر
 • استاندارد STD-111 مربوط به گیربکس برج خنک کننده
 • استاندارد STD-131 مربوط به قطعات و پانل های فایبرگلاس
 • استاندارد STD-137 مربوط به پروفیل های پالتروژن سازه برج خنک کننده
 • استاندارد ESG-142 مربوط به خوردگی برج خنک کننده گالوانیزه
 • استاندارد PTG-143 مربوط به اندازه گیری قدرت فن و میزان هوای عبوری
 • استاندارد ESG-144 مربوط به اتصالات سازه ای
 • استاندارد STD-151 مربوط به VFD یا اینورتر
 • استاندارد ESG-153 مربوط به سازه بتنی برج خنک کننده
 • استاندارد STD-154 مربوط به لوله های فیلامنت

استاندارد STD-136  مربوط به جنس پکینگ و قطره گیر

استاندارد STD-136 طبقه بندی مواد PVC و CPVC و ترکیبات آن برای تولید پکینگ و قطره گیر برج خنک کننده را پوشش می دهد. این استاندارد خواص مکانیکی، میزان آتش پذیری و روش های تست این پارامتر ها را شرح داده است. علاوه بر این روش اندازه گیری ضخامت فیلم مورد استفاده در تولید پکینگ نیز در این استاندارد آمده است.

استاندارد ATC-140 مربوط به روش اندازه گیری راندمان قطره گیر

استاندارد ATC-140 هدفش اندازه گیری میزان عبور قطرات از قطره گیر برج خنک کننده به دو روش ISOKINETIC (IK) روش SENSITIZED SURFACE (SS). هر کدام از این دو روش پارامترهای خاصی را مانند سایز قطرات عبوری و یا میزان قطرات خروجی از برج خنک کننده را اندازه گیری می کند. روش SS با پهن کردن یک صفحه مشخص در یک فاصله مشخص از برج میزان قطرات خروجی از فن را اندازه میگیرد.

استاندارد STD-111 مربوط گیربکس برج خنک کننده

استاندارد STD-111 راجع به شرایط کارکرد و حداقل های مورد نیاز گیربکس برج خنک کننده برای کار در زمان طولانی به همراه حداقل تعمیرات صحبت می کند. این استاندارد با کمک استاندارد AGAMA که استاندارد تخصصی گیربکس در آمریکا است تدوین شده است.

استاندارد STD-131 مربوط پانل های فایبرگلاس

استاندارد STD-131 طبقه بندی مواد فایبرگلاس، روش های تولید، خواص مکانیکی مطلوب و نحوه تست پانل های فایبرگلاس موجود در برج خنک کننده را پوشش می دهد. قابلیت آتش پذیری نیز جزو مواردی است که می توان داخل این کد در نظر گرفت.

استاندارد STD-137 مربوط به پروفیل های پالتروژن سازه برج خنک کننده

استاندارد STD-137 طبقه بندی، مواد مصرفی، تلرانس ها، خواص مکانیکی، روش های بازرسی پروفیل های فایبرگلاس (پالتروژن) به کار رفته در سازه برج خنک کننده را پوشش می دهد. این استاندارد در مطابقت با استاندارد ASTM درباره مواد فایبرگلاس تهیه شده است.

استاندارد ESG-142 مربوط به خوردگی برج خنک کننده گالوانیزه

استاندارد ESG-142 برای ایجاد گام هایی به منظور جلوگیری از ایجاد زنگ سفید در برج خنک کننده گالوانیزه به وسیله عملیات تصفیه شیمیایی آب طراحی و نوشته شده است.

استاندارد PTG-143 مربوط به اندازه گیر قدرت فن و میزان هوای عبوری

استاندارد PTG-143 برای چگونگی استفاده از بادسنج و لوله پیتوت به منظور سنجش سرعت باد طراحی و تهیه شده است.

استاندارد STD-151 مربوط به VFD یا اینورتر

استاندارد STD-151 راهنماهای مربوط به کارکرد برج خنک کننده در دور متغیر را پوشش می دهد.

استاندارد ESG-153 مربوط به سازه بتنی برج خنک کننده

استاندارد ESG-153 توصیه هایی به منظور استفاده از سیمان پورتلند در سازه برج خنک کننده بتنی را پوشش می دهد.

استاندارد STD-154 مربوط به لوله های فیلامنتی فایبرگلاس

استاندارد STD-154  اطلاعات داخل این استاندارد برای طراحی، ساخت، نصب و تست لوله های FRP داخل برج خنک کننده مناسب است.

منابع خارجی

 • قطعات برج خنک کننده DELTA
 • قطعات برج خنک کننده DEPOT