شرکت آبان پارت
2000 240 0933

قطره گیر تیغه ای

قطره گیر تیغه ای بیشترین کاربرد را بر برج های سایز متوسط و بزرگ دارد. این مدل قطره گیر توسط روش اکستروژن در ضخامت ها و شکل های مختلف تولید می شود. جنس تیغه ها پلی پروپیلن یا پی وی سی است.

در صفحه قطره گیر برج خنک کننده مشخصات انواع دیگر قطره گیر و در صفحه قطعات برج خنک کننده مابقی قطعات مصرفی در کولینگ را می توانید مشاهده فرمایید.

قطره گیر کولینگ تاور

قطره گیر تیغه ای چیست؟

قطره گیر تیغه ای از کنار هم قرار دادن تیغه های پلاستیکی فرم دار در کنار همدیگر برای انحراف در مسیر عبور جریان هوا و حذف قطره ها ساخته می شود. قطره گیر تیغه ای در دستگاه های سایز متوسط و بزرگ کاربرد داشته و راندمان آن نسبت به قطره گیر لانه زنبوری کمتر است. بلوک قطره گیر تیغه ای دارای محدودیت طول نبوده و می توان آن را به راحتی در ساپورت هایی با فاصله زیاد به کار برد.

راهنمای قطره گیر تیغه ای

انواع قطره گیر تیغه ای

انواع قطره گیر تیغه ای عبارتند از:

قطره گیر تیغه ای تک کوهان

مشخصات فنی قطره گیر تیغه ای تک کوهان به شرح زیر است:

 • گام تیغه ← ۳۳ میلیمتر
 • ضریب عبور قطره ← ۰٫۰۰۱ درصد دبی آب در گردش
 • کاربری ← برج سایز بزرگ و متوسط
 • ماکزیمم سرعت هوای عبوری ← ۴٫۵ متر بر ثانیه
 • جنس ورق ← پلی پروپیلن (PP)  یا PVC
 • دمای قابل تحمل جنس پلی پروپیلن (PP) ← ۹۰ درجه سانتیگراد
 • دمای قابل تحمل جنس (PVC) ← ۵۵ درجه سانتیگراد
 • طول بلوک ← تا ۳۰۰ سانتیمتر
 • عرض بلوک ← ۳۰ سانتیمتر
 • ارتفاع بلوک ← ۱۶ سانتیمتر

قطره گیر تیغه ای دو کوهان

مشخصات فنی قطره گیر تیغه ای دو کوهان به شرح زیر است:

 • گام تیغه ← ۳۰ میلیمتر
 • ضریب عبور قطره ← ۰٫۰۰۱ درصد دبی آب در گردش
 • کاربری ← برج سایز بزرگ و متوسط
 • ماکزیمم سرعت هوای عبوری ← ۴٫۵ متر بر ثانیه
 • جنس ورق ← پلی پروپیلن (PP)  یا PVC
 • دمای قابل تحمل جنس پلی پروپیلن (PP) ← ۹۰ درجه سانتیگراد
 • دمای قابل تحمل جنس (PVC) ← ۵۵ درجه سانتیگراد
 • طول بلوک ← تا ۳۰۰ سانتیمتر
 • عرض بلوک ← ۳۰ سانتیمتر
 • ارتفاع بلوک ← ۱۶ یا ۲۸ سانتیمتر

قطعات برج خنک کننده

قطعات برج خنک کننده در اکثر کولینگ تاور ها از موارد زیر تشکیل شده است. پکینگ، قطره گیر، نازل، لوله کشی، فن سانتریفوژ یا اکسیال، الکتروموتور، پولی و تسمه، شناور حوضچه از مهمترین قطعات برج خنک کننده هستند.

نکته مهم در هنگام خرید قطعات، اطمینان از کیفیت متریال مطابق با موارد ادعایی از سوی فروشنده می باشد که این کار با بازرسی حین تولید امکان پذیر است.

در صفحه قطعات برج خنک کننده شما می توانید کلیه لوازم یدکی انواع مختلف کولینگ تاور را مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که تمامی قطعات از بهترین مواد اولیه تولید شده و دارای گارانتی یکساله می باشند.

اسپیسر (SPACER) قطره گیر تیغه ای

اسپیسر (SPACER) قطره گیر تیغه ای قطعه ای برای نگه داشتن تیغه ها در یک فاصله استاندارد از همدیگر است. اسپیسر ها انواع مختلفی دارند. نوع شانه ای، تکی و یا دسته ای جزو همین گروه هستند. 

نوع شانه ای دارای یکی سری شیار بوده که تیغه ها داخل این شیار ها جا خورده و کنار هم محکم قرار میگیرند. با توجه به اینکه شانه های دو سمت بالا و پایین قطره گیر متصل نیستند اسپیسر شانه ای مقاومت مکانیکی کمتری از خود نشان می دهد.

نوع تکی به صورت تک تک لابلای تیغه ها قرا میگیرند و توسط پین های انتهایی خود در همدیگر قفل می شوند. نوع دسته ای نیز همانند نوع تکی است. با این تفاوت که از یک سمت پین نداشته و اتصال ثابت وجود دارد و از سمت دیگر تیغه ها وارد فضای بین اسپیسر ها شده و مجددا پین ها در همدیگر قفل می شوند.

نوع دیگری از اسپیسر هم وجود دارد که تیغه ها به داخل آن رفته و با فشار دادن یکی از لبه های تیغه در شیار داخلی اسپیسر جا می خورند. راه حل دستی نیز وجود دارد که با برش لوله های پلاستیکی به یک اندازه خاص و سوراخ کردن تیغه ها و عبور دادن یک راد سرتاسری از میان قطره گیر و لوله ها انجام می شود.

ضخامت تیغه ها مورد دیگری است که هنگام تامین قطره گیر باید مورد توجه قرار گیرد. برای اینکه تیغه های اکسترود شده به صورت مستحکم در کنار هم بلوک شوند باید ضخامت آنها حداقل ۱۵۰۰ میکرون باشد. این موضوع در مواقعی که فاصله ساپورت ها از همدیگر زیاد است کمک کننده است. 

کاربری قطره گیر تیغه ای

قطره گیر تیغه ای کاربری های بسیاری در صنعت دارد. به دلیل امکان تولید در طول های بالا و استحکام بلوک الیمیناتور تیغه ای می توان به راحتی آنها را در برج سایز بزرگ مانند کولینگ مجتمع های پتروشیمی، فولاد، پالایشگاه و نیروگاه به کار برد. راندمان الیمیناتور تیغه ای نسبت به نوع لانه زنبوری کمتر است ولی با نزدیک کردن تیغه ها به همدیگر با تغییر اسپیسر و یا دوبل کردن لایه قطره گیر می توان بازده آن ها را افزایش داد.

در برج های فایبرگلاس نیز این مدل قطره گیر کاربرد زیادی دارد. در مواقعی که دمای آب ورودی به برج دمای بالایی است (مانند خطوط تولید رب گوجه فرنگی یا خطوط نورد فولاد) قطره گیر لانه زنبوری توانایی تحمل دمای بالی داخل دستگاه را نداشته و پس از مدتی دفرمه می شود. با جایگزینی قطره گیر تیغه ای این مشکل حل خواهد شد. 

کاربرد دیگر قطره گیر تیغه ای در ایر واشر ها است. در هوا ساز با توجه به تزریق آب به درون هوای تهویه نیاز به جداسازی قطرات آب از آن است. به همین منظور در مسیر جریان هوا قطره گیر تعبیه کرده تا این کار انجام شود. معمولا در سال های گذشته تولید کننده های هوا ساز از تیغه های آلومینیومی برای این کار استفاده می کردند. اما با گران شدن این تیغه ها رو به جایگزینی تیغه های پلاستیکی آوردند.

عرض تیغه های قطره گیر از ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر است. در نتیجه برای کلاف کردن چند بلوک باید یک ناودانی به عرض قطره گیر ایجاد کرد و بلوک ها را داخل آن قرار داد. معمولا ناودانی از خم کردن ورق گالوانیزه ساخته می شود. هر چقدر تعداد خم های قطره گیر تیغه ای بیشتر باشد راندمان آن بالاتر بوده و میزان عبور قطرات از آن کمتر خواهد بود.

تعمیر برج خنک کننده

تعمیر برج خنک کننده به دو بخش قطعات و بدنه تقسیم میگردد. برای تعمیرات بدنه کولینگ تاور اگر از جنس فایبرگلاس باشد، با لایه گذاری مجدد تا حدی میتوان آن را ترمیم کرد. در بخش قطعات معمولا تجهیزات دوار مانند فن برج خنک کننده، کاهش دور و گیربکس قابلیت تعمیر نداشته و باید تعویض گردند.

در صفحه تعمیر برج خنک کننده می توانید لیستی از خدمات تعمیراتی ارایه شده از سوی شرکت آبان پارت مانند تعویض پکینگ، تعویض قطره گیر، تعویض و بالانس فن و تعمیرات مربوط به کاهش دور کولینگ تاور را بیابید. در صورت نیاز به راهنمایی در خصوص نحوه تعمیر کولینگ تاور لطفا با ما تماس بگیرید.

تفاوت قطره گیر تیغه ای پلی پروپیلن و پی وی سی

قطره گیر تیغه ای در دو جنس پلی پروپیلن و پی وی سی تولید میگردد. این نوع قطره گیر با روش اکستروژن و در شکل های مختلف ساخته شده که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند. قطرات آب همراه هوای عبوری وارد فاصله بین این تیغه ها شده و پس از عبور از یک پیچ با دو پیچ از جریان هوا جدا شده و به داخل برج باز میگردند.

در جنس پی وی سی به علت خشک شدن روغن نرم کننده DOP موجود در مواد اولیه، تیغه های قطره گیر پس از مدتی قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم افتاب و رطوبت داخل برج خشک شده و با کوچکترین فشار خواهند شکست. این موضوع در مواقعی که در برج های بزرگ کارگر در ارتفاع بالا ممکن است پایش را بر روی قطره گیر بگذارد خطرناک است. 

علاوه بر این تعویض مداوم الیمیناتور تیغه ای از جنس پی وی سی منجر به تحمیل هزینه بالا به کار فرما خواهد شد. جنس پلی پروپیلن دیگر این مشکلات را ندارد. زیرا ساختار پلیمری آن به گونه ای است که خرد شدن و شکننده گی در آن اتفاق نمی افتد. در نتیجه هم استحکام و هم طول عمر بالاتری نسبت به جنس پی وی سی دارد.

قطره گیر تیغه ای از کنار هم قرار دادن تیغه های پلاستیکی فرم دار در کنار همدیگر برای انحراف در مسیر عبور جریان هوا و حذف قطره ها ساخته می شود. قطره گیر تیغه ای در دستگاه های سایز متوسط و بزرگ کاربرد داشته و راندمان آن نسبت به قطره گیر لانه زنبوری کمتر است. بلوک قطره گیر تیغه ای دارای محدودیت طول نبوده و می توان آن را به راحتی در ساپورت هایی با فاصله زیاد به کار برد.

در جنس پی وی سی به علت خشک شدن روغن نرم کننده DOP موجود در مواد اولیه، تیغه های قطره گیر پس از مدتی قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم افتاب و رطوبت داخل برج خشک شده و با کوچکترین فشار خواهند شکست. جنس پلی پروپیلن دیگر این مشکلات را ندارد. زیرا ساختار پلیمری آن به گونه ای است که خرد شدن و شکننده گی در آن اتفاق نمی افتد. در نتیجه هم استحکام و هم طول عمر بالاتری نسبت به جنس پی وی سی دارد.

قطره گیر تیغه ای کاربری های بسیاری در صنعت دارد. به دلیل امکان تولید در طول های بالا و استحکام بلوک قطره گیر تیغه ای می توان به راحتی آنها را در برج سایز بزرگ مانند کولینگ مجتمع های پتروشیمی، فولاد، پالایشگاه و نیروگاه به کار برد. 

اسپیسر (SPACER) قطره گیر تیغه ای قطعه ای برای نگه داشتن تیغه ها در یک فاصله استاندارد از همدیگر است. اسپیسر ها انواع مختلفی دارند. نوع شانه ای، تکی و یا دسته ای جزو همین گروه هستند. نوع شانه ای دارای یکی سری شیار بوده که تیغه ها داخل این شیار ها جا خورده و کنار هم محکم قرار میگیرند.