شرکت آبان پارت
2000 240 0933

برج خنک کننده بتنی

برج خنک کننده بتنی برای صنایع بزرگی مانند مجتمع های پتروشیمی، فولاد و پالایشگاه ساخته شده و سازه آن از بتن مسلح ساخته شده است. مزایای فراوان سازه کولینگ تاور به کابرد بیشتر آن حتی در صنایع کوچک نیز کمک می کند.

در اینجا مشخصات، مزایا و معایب خرید برج خنک کننده بتنی به تفصیل گفته شده است. محاسبات برج خنک کننده نیز در این مدل کولینگ تاور بسیار مهم و البته پیچیده است.

کولینگ تاور - برج خنک کننده بتنی

برج خنک کننده بتنی چیست؟

برج خنک کننده بتنی نوعی از برج خنک کننده جریان مخالف با فن مکنده است که سازه آن بتنی و مسلح به آرماتور بوده و به علت سایز بزرگ برج خنک کننده بتنی بیشتر در پالایشگاه، نیروگاه، پتروشیمی و فولاد کاربرد دارد. فن استک برج خنک کننده هم می تواند بتنی باشد و هم فایبرگلاس. معمولا تا ارتفاع ۲۰۰ سانتیمتر می توان در داخل آن پکینگ قرار داد و سیستم توزیع آب آن به صورت لوله کشی با نازل های تحت فشار یا جاذبه است.

راهنمای برج خنک کننده بتنی

قطعات برج خنک کننده بتنی

قطعات برج خنک کننده بتنی در اکثر کولینگ تاور ها از موارد زیر تشکیل شده است. پکینگ، قطره گیر، نازل، لوله کشی، فن سانتریفوژ یا اکسیال، الکتروموتور، پولی و تسمه، شناور حوضچه از مهمترین قطعات برج خنک کننده هستند.

نکته مهم در هنگام خرید قطعات، اطمینان از کیفیت متریال مطابق با موارد ادعایی از سوی فروشنده می باشد که این کار با بازرسی حین تولید امکان پذیر است.

در صفحه قطعات برج خنک کننده شما می توانید کلیه لوازم یدکی انواع مختلف کولینگ تاور را مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که تمامی قطعات از بهترین مواد اولیه تولید شده و دارای گارانتی یکساله می باشند.

برج خنک کننده بتنی و مزایای آن

مزایای برج خنک کننده بتنی که قیمت کولینگ تاور بتنی را نیز تعیین می کنند عبارتند از:

 • سازه بتنی برج خنک کننده در مواقعی که خورندگی آب در گردش بالاست بسیار مناسب است.
 • تا ارتفاع ۲۰۰ سانتیمتر می توان داخل برج خنک کننده بتنی پکینگ قرار داد. در نتیجه میتوان در فضای کمتر راندمان بالاتری از برج گرفت.
 • در حالاتی که دبی آب در گردش بسیار بالاست گزینه مناسبی به شمار می رود.
 • به علت وجود فن استک با ارتفاع بالا و قسمت Velocity Recovery راندمان عملکرد فن بالاتر می رود.
 • برای سیستم کاهش دور از گیربکس های صنعتی استفاده شده که هزینه تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد.
 • سازه مستحکم برج خنک کننده بتنی باعث پایداری در مقابل نیروهایی مانند باد و زلزله میگردد.
 • محاسبات برج خنک کننده چه از نظر محاسبات حرارتی و چه سازه در برج خنک کننده بتنی اهمیت بسیاری دارند.

تعمیرات برج خنک کننده بتنی

تعمیرات برج خنک کننده بتنی به دو بخش قطعات و بدنه تقسیم میگردد. برای تعمیرات بدنه کولینگ تاور اگر از جنس فایبرگلاس باشد، با لایه گذاری مجدد تا حدی میتوان آن را ترمیم کرد. در بخش قطعات معمولا تجهیزات دوار مانند فن برج خنک کننده، کاهش دور و گیربکس قابلیت تعمیرات نداشته و باید تعویض گردند.

در صفحه تعمیرات برج خنک کننده می توانید لیستی از خدمات تعمیراتی ارایه شده از سوی شرکت آبان پارت مانند تعویض پکینگ، تعویض قطره گیر، تعویض و بالانس فن و تعمیرات مربوط به کاهش دور کولینگ تاور را بیابید. در صورت نیاز به راهنمایی در خصوص نحوه تعمیر کولینگ تاور لطفا با ما تماس بگیرید.

برج خنک کننده بتنی نوعی از برج خنک کننده جریان مخالف با فن مکنده است که سازه آن بتنی و مسلح به آرماتور بوده و به علت سایز بزرگ برج خنک کننده بتنی بیشتر در پالایشگاه، نیروگاه، پتروشیمی و فولاد کاربرد دارد. فن استک برج خنک کننده هم می تواند بتنی باشد و هم فایبرگلاس.

برج خنک کننده نیروگاه یکی از بزرگترین سایز های برج خنک کننده است که در نیروگاه های حرارتی و سیکل ترکیبی استفاده می شود. آب پس از تبدیل شدن به بخار در بویلر توربین ژنراتور نیروگاه را به چرخش در آورده و سپس در کندانسور حرارت خود را از دست داده و مجددا به مایع تبدیل میگردد. برج خنک کننده با چرخش آب در یک مدار دیگر وظیفه خارج کردن حرارت از کندانسور به محیط را بر عهده دارد.

مزایای برج خنک کننده بتنی عبارتند از:

 • سازه بتنی برج خنک کننده در مواقعی که خورندگی آب در گردش بالاست بسیار مناسب است.
 • تا ارتفاع ۲۰۰ سانتیمتر می توان داخل آن پکینگ قرار داد. در نتیجه میتوان در فضای کمتر راندمان بالاتری از برج گرفت.
 • در حالاتی که دبی آب در گردش بسیار بالاست گزینه مناسبی به شمار می رود.
 • به علت وجود فن استک با ارتفاع بالا و قسمت Velocity Recovery راندمان عملکرد فن بالاتر می رود.
 • برای سیستم کاهش دور از گیربکس های صنعتی استفاده شده که هزینه تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد.
 • سازه مستحکم آن باعث پایداری در مقابل نیروهایی مانند باد و زلزله میگردد.

پکینگ برج خنک کننده بتنی را تا ارتفاع ۲۰۰ سانتیمتر می توان چید. در نتیجه نوع پکینگ باید طوری انتخاب شود که کمترین افت فشار را در برابر جریان هوا ایجاد کند. بهترین گزینه در این موارد پکینگ های اسپلش هستند. زیرا با توجه به ساختار متخلخل خود با حداقل افت فشار عمل کرده و در ضمن کمترین رسوب را به خود میگیرند.

قطره گیر برج خنک کننده بتنی معمولا از نوع قطره گیر تیغه ای است. علت این موضوع قابلیت تولید قطره گیر تیغه ای با طول دلخواه است. می توان تیغه ها را در اندازه مورد نظر برش زد و به راحتی کل سطح مقطع برج خنک کننده بتنی را با آن فرش کرد.هم چنین استحکام بلوک های قطره گیر تیغه ای بیشتر است.

نازل برج خنک کننده بتنی باید توانایی عبور حجم زیادی از اب را داشته باشد. معمولا در برج های خنک کننده بتنی از نازل هامون استفاده می شود. این مدل نازل توانایی پاشش حجم زیادی از اب را بدون گرفتگی داراست.

کولینگ تاور بتنی

مهمترین مشخصه کولینگ تاور بتنی انعطاف در طراحی و ساخت آن در ابعاد مختلف است. هم چنین در صورت طراحی درست کولینگ تاور، سازه بتنی آن در مقابل کلیه شرایط محیطی مانند آفتاب و شرایط بد جوی و شرایط بد آب درگردش مانند خوردگی شیمیایی و اسیدیته بالا مقاوم است. در ضمن می توان برای کاهش هزینه های اولیه ساخت کولینگ تاور بتنی، در قسمت هایی مانند فن استک، راه پله ها یا ساپورت پکینگ و قطره گیر از فایبرگلاس استفاده کرد.

کولینگ تاور بتنی و محاسبات آن

برج خنک کننده بتنی و محاسبات آن از جمله محاسبات سازه و عملکرد دمایی جزو مهمترین بخش های ساخت برج خنک کننده بتنی هستند. با توجه به اینکه برج خنک کننده بتنی در واحد های صنعتی بزرگی مانند پتروشیمی، فولاد و پالایشگاه به کار می رود کوچکترین اشتباه در محاسبه عملکرد دمایی کولینگ تاور منجر به ضرر های سنگین به واحد بالادستی میگردد.

محاسبات مربوط به سازه باید توسط واحد سیویل انجام شده و نقشه های اجرایی و ساخت به پیمانکار مربوطه تحویل گردد. محاسبه بارهای مربوط به زلزله و باد مخصوصا در جاهایی با ریسک بالا نیز در همین مرحله انجام می شود. در محاسبه بارهای استاتیک مانند وزن پکینگ ها باید بدترین حالت یعنی گرفتگی کامل پکینگ توسط رسوبات را در نظر گرفت.

پیشنهاد ما این است که طراحی حرارتی (Thermal Design) برج خنک کننده بتنی را به ما بسپارید تا بتوانید از گارانتی عملکرد دمایی برج خنک کننده در حالت پیک بار اطمینان حاصل نمایید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در صفحه محاسبه برج خنک کننده به صورت مفصل به این موضوع پرداخته شده است.

پکینگ کولینگ تاور بتنی

پکینگ کولینگ تاور بتنی را تا ارتفاع ۲۰۰ سانتیمتر می توان چید. در نتیجه نوع پکینگ باید طوری انتخاب شود که کمترین افت فشار را در برابر جریان هوا ایجاد کند. بهترین گزینه در این موارد پکینگ های اسپلش هستند. زیرا با توجه به ساختار متخلخل خود با حداقل افت فشار عمل کرده و در ضمن کمترین رسوب را به خود میگیرند.

ساپورت پکینگ در کولینگ تاور بتنی باید از پروفیل فایبرگلاس یا پالتروژن باشد. این موضوع به این دلیل است که خوردگی و پوسیدگی در آنها وجود نداشته و می توانند بار زیادی را تحمل کنند. پروفیل های پالتروژن طول عمر بالایی داشته و هزینه تعمیر و نگهدار ی برج خنک کننده بتنی را به شدت پایین می آورند.

پکینگ های اسپلش معمولا از جنس پلی پروپیلن (PP) تولید شده و در اثر مرور زمان دچار خرد شدن و شکستگی نمی شوند. هم چنین به علت جنس PP توانایی تحمل دمای بالا و مقاومت عالی در برابر خوردگی شیمیایی مواد محلول در آب در گردش را دارند. شما می توانید با رجوع به صفحه پکینگ برج خنک کننده مشخصات فنی و الزامات طراحی در انتخاب این نوع پکینگ را مشاهده بفرمایید.

قطره گیر کولینگ تاور بتنی

قطره گیر برج خنک کننده بتنی معمولا از نوع قطره گیر تیغه ای است. علت این موضوع قابلیت تولید قطره گیر تیغه ای با طول دلخواه است. می توان تیغه ها را در اندازه مورد نظر برش زد و به راحتی کل سطح مقطع برج خنک کننده بتنی را با آن فرش کرد.هم چنین استحکام بلوک های قطره گیر تیغه ای بیشتر بوده و اگر احیانا کارگر به روی آنها پا گذاشت به راحتی نمی شکند و حادثه ایجاد نمی کند.

هم میتوان از نوع تک کوهان قطره گیر تیغه ای و هم ار نوع دو کوهان آن استفاده کرد. این موضوع به میزان هدر رفت آب از طریق پاشش قطرات و مکش آنها توسط فن به بیرون برج خنک کننده دارد. راندمان قطره گیر تیغه ای حدود ۰٫۰۰۱ درصد از دبی آب در گردش است معمولا در صورت چینش درست قطره گیرها مانع از خروج قطرات میگردد.

جنس تیغه ها از پلی پروپیلن (PP) می باشد. این موضوع کمک بسیاری به مقاومت در برابر تابش مستقیم آفتاب نموده و طول عمر بالاتری را برای قطره گیر برج خنک کننده به همراه دارد. از سوی دیگر به دلیل خواص شیمیایی پلی پروپیلن میتواند در محیط های اسیدی دوام بیشتری داشته باشد. هم چنین تاب آوری دمایی آن مخصوصا در دماهای حدود ۹۰ درجه بسیار عالی است.

فن کولینگ تاور بتنی

فن برج خنک کننده بتنی به دلیل سایز و عرض بالای پره ها باید از یک متریال مقاوم ساخته شود. معمولا در این سایز از جنس آلومینیوم در تولید پره ها استفاده نمی شود زیرا وزن زیادی را به فن برج خنک کننده تحمیل کرده و در صورت خرابی تعمیر و نگهداری و جایگزینی قطعات آن آسان نخواهد بود. این موضوع در فن های TWIST به مراتب سخت تر است.

فن فایبرگلاس با مقطع ثابت بهترین گزینه در این موارد است. هم امکان تولید تیغه ها با هر طولی وجود داشته و هم بالانس و تعمیرات آن مشکلات انواع دیگر فن را به همراه خود ندارد. زیرا مدلسازی و قالبگیری آن به راحتی صورت گرفته و بالانس آنها تنها با اضافه کردن رزین در نوک پره ها صورت میگیرد و در بیشتر موارد دیگر نیاز به بالانس دینامیکی نخواهند داشت.

جنس فن فایبرگلاس برج خنک کننده بتنی باید از وینیل استر باشد. زیرا مقاومت مکانیکی بسیار بالایی را برای پره ها ایجاد کرده و این موضوع به قدرت تحمل نیروهای ناشی از وزن و گریز از مرکز موجود در فن کمک بسیاری می کند. هم چنین وینیل استر تاب آوری خوبی در برای خوردگی مکانیکی (EROSION) و خوردگی شیمیایی از خود نشان می دهد.

فن استک کولینگ تاور بتنی

فن استک برج خنک کننده بتنی از دو جنس بتن و فایبرگلاس ساخته می شود که هر کدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. فن استک بتنی نیاز به قالب گیری پیچیده ای داشته و ایجاد سطوح نرم و ایرفویل و ارتفاع دادن به آن کار سختی است. ولی از سوی دیگر به صورت یک تکه ساخته شده و مقاومت مکانیکی بالایی دارد.

فن استک فایبرگلاس از یک سری قطاع FRP ساخته شده است که در لبه های فلنجی به هم متصل میگردند. نکته مهم در ساخت فن استک فایبرگلاس دقت در مدلسازی و ساخت قالب آن است. زیرا کوچکترین خطا سبب می شود تا در حین مونتاژ فن استک فرم دایره به خود نگیرد. در ضمن ضخامت پانل ها به خصوص در لبه فلنج ها و فرم دهی به پانل ها می تواند به پایداری مکانیکی سازه کمک شایانی نماید.

در صفحه فن برج خنک کننده اطلاعات جزیی تر و دقیق تری راجع به ابعاد، مشخصات فنی و جنس انواع فن و فن استک تولید شده در شرکت ابان پارت می توانید به دست آورید. در صورت وجود هر گونه سوال یا نیاز به مشاوره فنی در خصوص کلیه موارد مربوط به برج خنک کننده بتنی می توانید با واحد فروش تماس بگیرید.

نازل کولینگ تاور بتنی

نازل برج خنک کننده بتنی باید توانایی عبور حجم زیادی از اب را داشته باشد. معمولا در برج های خنک کننده بتنی از نازل هامون استفاده می شود. این مدل نازل توانایی پاشش حجم زیادی از اب را بدون گرفتگی داراست. برای توزیع اب نیاز به فشار زیادی نداشته و تنها با فشار استاتیکی ناشی از یک حوضچه با ارتفاع ۵۰ سانتیمتر در پشت لوله های توزیع کننده اب می تواند عمل کند.

نازل های دیگری نیز وجود دارند که عملکردی مشابه ناز ل هامون دارند. ناز ل کریسمسی از این دست بوده و می توان آن را برای کولینگ تاور بتنی سایز کوچکتر استفاده کرد. با رجوع به صفحه نازل برج خنک کننده لیست تمام نازل های موجود در شرکت آبان پارت همراه با مشخصات فنی مانند سایز و نمودار عملکرد آنها را می توانید ملاحظه فرمایید.

برج خنک کننده نیروگاه

برج خنک کننده نیروگاه یکی از بزرگترین سایز های برج خنک کننده است که در نیروگاه های حرارتی و سیکل ترکیبی استفاده می شود. آب پس از تبدیل شدن به بخار در بویلر توربین ژنراتور نیروگاه را به چرخش در آورده و سپس در کندانسور حرارت خود را از دست داده و مجددا به مایع تبدیل میگردد. برج خنک کننده بتنی با چرخش آب در یک مدار دیگر وظیفه خارج کردن حرارت از کندانسور به محیط را بر عهده دارد.

قیمت کولینگ تاور بتنی

برج خنک کننده نیروگاه سیکل ترکیبی

برج خنک کننده نیروگاه سیکل ترکیبی برخلاف نیروگاه بخار یا حرارتی معمولا به صورت خشک کار میکند. به برج خنک کننده خشک که به صورت هذلولوی توسط بتن و با ارتفاع بالا ساخته می شود برج خنک کننده هلر گفته می شود که ایده آن برای اولین بار توسط پروفسور هلر استاد دانشگاه بوداپست در سال ۱۹۶۵ مطرح گردید.

با توجه به مصرف بالای آب برج خنک کننده بتنی در نیروگاه های بخار و به وجود آمدن تکنولوژی سیکل ترکیبی روند استفاده از برج های خنک کننده هلر سرعت گرفت و امروزه تقریبا در تمام مناطقی که از دریا فاصله داشته و کمبود آب در آنها وجود دارد از این مدل برج خنک کننده استفاده می شود. 

قیمت روز کولینگ تاور بتنی

روش کاری این مدل برج خنک کننده به این صورت است که هوا از پایین سازه بتنی وارد شده و پس از عبور از یک شبکه لوله ای که در داخل کولینگ تاور تعبیه شده است به سمت بالا حرکت کرده و این حرکت که معمولا به صورت طبیعی و در بیشتر موارد بدون فن انجام میگیرد سبب خنک سازی آب در گردش درون لوله ها میگردد.

قیمت امروز کولینگ تاور بتنی

برج خنک کننده بتنی نوعی از برج خنک کننده جریان مخالف با فن مکنده است که سازه آن بتنی و مسلح به آرماتور بوده و به علت سایز بزرگ برج خنک کننده بتنی بیشتر در پالایشگاه، نیروگاه، پتروشیمی و فولاد کاربرد دارد. فن استک برج خنک کننده هم می تواند بتنی باشد و هم فایبرگلاس.

برج خنک کننده نیروگاه یکی از بزرگترین سایز های برج خنک کننده است که در نیروگاه های حرارتی و سیکل ترکیبی استفاده می شود. آب پس از تبدیل شدن به بخار در بویلر توربین ژنراتور نیروگاه را به چرخش در آورده و سپس در کندانسور حرارت خود را از دست داده و مجددا به مایع تبدیل میگردد. برج خنک کننده با چرخش آب در یک مدار دیگر وظیفه خارج کردن حرارت از کندانسور به محیط را بر عهده دارد.

مزایای برج خنک کننده بتنی عبارتند از:

 • سازه بتنی برج خنک کننده در مواقعی که خورندگی آب در گردش بالاست بسیار مناسب است.
 • تا ارتفاع ۲۰۰ سانتیمتر می توان داخل آن پکینگ قرار داد. در نتیجه میتوان در فضای کمتر راندمان بالاتری از برج گرفت.
 • در حالاتی که دبی آب در گردش بسیار بالاست گزینه مناسبی به شمار می رود.
 • به علت وجود فن استک با ارتفاع بالا و قسمت Velocity Recovery راندمان عملکرد فن بالاتر می رود.
 • برای سیستم کاهش دور از گیربکس های صنعتی استفاده شده که هزینه تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد.
 • سازه مستحکم آن باعث پایداری در مقابل نیروهایی مانند باد و زلزله میگردد.

پکینگ برج خنک کننده بتنی را تا ارتفاع ۲۰۰ سانتیمتر می توان چید. در نتیجه نوع پکینگ باید طوری انتخاب شود که کمترین افت فشار را در برابر جریان هوا ایجاد کند. بهترین گزینه در این موارد پکینگ های اسپلش هستند. زیرا با توجه به ساختار متخلخل خود با حداقل افت فشار عمل کرده و در ضمن کمترین رسوب را به خود میگیرند.

قطره گیر برج خنک کننده بتنی معمولا از نوع قطره گیر تیغه ای است. علت این موضوع قابلیت تولید قطره گیر تیغه ای با طول دلخواه است. می توان تیغه ها را در اندازه مورد نظر برش زد و به راحتی کل سطح مقطع برج خنک کننده بتنی را با آن فرش کرد.هم چنین استحکام بلوک های قطره گیر تیغه ای بیشتر است.

نازل برج خنک کننده بتنی باید توانایی عبور حجم زیادی از اب را داشته باشد. معمولا در برج های خنک کننده بتنی از نازل هامون استفاده می شود. این مدل نازل توانایی پاشش حجم زیادی از اب را بدون گرفتگی داراست.

منابع خارجی

 • برج خنک کننده بتنی NEWIN